חוג הטניס בבית ספר טבנקין בבת ים, מצליח לשלב בהצלחה גדולה בין משחק מהנה לבין לימודי אנגלית.

השעה אחת וחצי בצהריים, הלימודים הסתיימו לפני כמה דקות. חצר בית ספר טבנקין מתרוקנת, מלבד קבוצה של 12 תלמידי כיתה ה' שנכנסת לאולם הספורט כדי לשחק טניס וגם ללמוד אנגלית. התלמיד טל (שם בדוי) הגיע לחוג עצבני וחסר מנוחה. הוא לא מצליח להשתלב באימון והוא מרגיש ששאר החברים מציקים לו.
"הוא כל הזמן מפריע לי". טל מצביע על ילד אחר ומזעיף פנים אל ברכה בית ניר, המדריכה לטניס שהגיעה מבית הספר לטניס ביפו. ברכה אינה מתרגשת מהכעס שלו.
“Now say it in English” היא אומרת לו בקול רגוע.
“He wants to hit me” טל אומר לאחר רגע של מחשבה.
“Nobody wants to hit you. You can find another place to play, there’s plenty of room”.
החיוך של ברכה והדיבור השליו מרגיעים את טל והוא מתמקם בפינה מרוחקת יותר. אחרי כמה חבטות בכדור הטניס ואחרי תחרות ידידותית קצרה, הכעס עוזב את טל ואת מקומו תופס חיוך קטן של הנאה.
עוברות עוד כמה דקות וטל כבר משחק עם הילד שרק לפני כעשר דקות היה יריבו המר.
הילדים מתאמנים בחבטות כשמדי פעם ברכה זורקת הערות כמו: "Hold the racket like a hammer" ואז שואלת “?Do you Know what is a hammer” ואחד הילדים עונה: "פטיש נכון?".

לדברי המורה פזית גולן שמרכזת את תחום יום הלימודים הארוך בבית הספר, הרעיון לשילוב משחק הטניס עם השפה האנגלית נולד מתוך הרצון לקדם את השפה האנגלית בדרך חווייתית, כאשר התלמידים שנבחרו להשתתף בחוג הם כאלו שהידע שלהם באנגלית הוא טוב אך הם מתקשים לדבר בשפה. "אני חייבת להגיד שמלבד ההיכרות עם משחק הטניס, שעבור ילדים רבים מדובר בפעם ראשונה שהם פוגשים את המשחק הזה, ומלבד השפה האנגלית, הטניס מעניק לילדים גם כישורי חיים כמו למשל סבלנות, לדעת להפסיד בכבוד, לכבד אחד את השני. התלמידים יודעים שאנחנו מקפידים מאוד על משמעת לא רק במהלך החוג עצמו, אלא שגם ההשתתפות בחוג תלויה בהתנהגות שלהם בבית ספר. לפעמים קורה שילד לא מתנהג יפה והוא יודע שהוא עלול להפסיד את החוג, אז הוא מגיע אלינו ומתנצל.. חשוב לילדים להשתתף בחוג הזה ואפשר בהחלט לראות שיפור בהתנהגות ובאינטראקציה החברתית".

מימין ברכה בית ניר מדריכת הטניס, לידה המורה פזית גולן מרכזת יום לימודים ארוך, ובצמוד אליה מרסל זוהר מנהלת בית הספר

"מבחינתי המטרה של האנגלית היא שהילדים ירגישו נוח עם השפה", מסבירה ברכה, "מעבר להוראת המשחק, בכול שיעור אני משתדלת לנהל שיחה עם הילדים. אני מבקשת מהם לספר לי מה הם עשו ביום שבת, אני מעודדת אותם לדבר על דברים שהם אוהבים, ולאט לאט הילדים מרגישים בטוחים יותר לדבר באנגלית.

"מה שעשינו כאן בבית הספר הוא ניסוי חדש מבחינתי כמדריכת טניס, ועכשיו בסוף השנה, אני חייבת להגיד שהניסוי הזה הצליח. בכול שיעור הילדים מבינים טוב יותר את הדברים שאני אומרת, הם מסוגלים לבטא את עצמם היטב ואם יש ילד שלא מבין משהו, אז ילד אחר מסביר לו בעברית את מה שאמרתי. מבחינתי כמדריכה זו הייתה התנסות חיובית מאוד".

"ממש השתפרתי באנגלית" אומר לי אורי, "הייתי רוצה שיהיו יותר משחקים. זה כיף שיש שני דברים שהופכים לדבר אחד, שאפשר ללמוד אנגלית וגם ליהנות". טליה מוסיפה: "החוג הזה ממש כיף, מלמד אותנו הרבה אנגלית. אני מרגישה שהשתפרתי גם בחוג וגם באנגלית הייתי רוצה שיהיו יותר משחקים של אחד מול אחד". סאן מאמין שבזכות החוג הוא ממש השתפר בחבטת גב היד שלו וכן גם הוא מבין אנגלית עכשיו. ושיראל שמחה להכיר משחק חדש שהיא אוהבת מאוד…
אפשר לסכם את המלצות הילדים בדברי התלמיד שי: "אני אוהב את החוג הזה, הוא נורמלי כי כשאת רואה משחקים בטלוויזיה את רואה שמדברים באנגלית ואם אני רוצה להיות שחקן טניס אז גם אני צריך לדעת אנגלית".

"שמחתי על ההזדמנות של התלמידים להשתתף בחוג שמעודד אותם לדבר בשפה האנגלית ומפחית את החששות מפניה. החוג מפתח ומעשיר את הכישורים החברתיים של הילדים ומעניק להם מיומנויות לחיים" אומרת מרסל זהר, מנהלת ביה"ס, שעם ד"ר דוד אלמגור – יו"ר ועד פעולה מטעם עמותת תובנות בחינוך – רוקמת תכניות מיוחדות עבור תלמידי בית הספר . "הלמידה דרך משחק היא יעילה מכיוון שהיא מזמנת למידה טבעית, שמאפשרת השגת מטרות לימודיות בדרך עקיפה. התלמידים גילו מוטיבציה וסקרנות והם מחכים בקוצר רוח למפגש הקבוע באולם הספורט. השיחה בין הילדים מתנהלת רק באנגלית והאווירה נעימה וכיפית. אין ספק שזו למידה חווייתית ומשמעותית. כששוחחתי עם הילדים הם ציינו שהחוג תרם לביטחון העצמי שלהם בנוגע להתבטאותם בשפה האנגלית ואפשר לראות גם שיפור בהישגים הלימודיים… 'לא מתוך אונס ילמד הנער, אלא מתוך משחק' אמר אפלטון" וזה בדיוק מה שקרה אצלנו".

ואם נחזור רגע לטל, עכשיו בתום החוג הוא כבר מחייך מאוזן לאוזן, הגוף שלו זקוף, הראש שלו מורם כשעל צווארו מדליה מנצנצת וידיו אוחזות בתעודת סיום.