היום אני עפה עם החלומות שלי

ראיון עם דליה גבריאלי מנהלת בית ספר ביאליק לטבע ולמדעים בעיר יבנה.
אני יושבת רק חמש דקות בחדרה של דליה גבריאלי, כשלפתע אחת מהמורות נכנסת ומעדכנת בחיוך רחב שהיא יוצאת לרגע כדי לקנות נעלי ספורט לאחד התלמידים שתמיד מגיע לשיעורי הספורט עם נעליים רגילות.

עוד רגע של חסד קטן שמסביר את המעטפת המשפחתית של בית הספר. מעטפת שהיא הבסיס למהפך המרשים שבית הספר עבר. השנה בית הספר זכה בפרס החינוך על שיפור הישגי בית הספר, על הכלה של הילדים מהבוקר עד אחרי צהריים, על ראיית הילדים, על סגנון הלמידה, על צוות שנותן מענה רגשי וחברתי…


תלמידי כיתה א' בשיעור שפה

דליה, אני יודעת שבדרך להצלחה יש הרבה נקודות מפנה, אבל בכול זאת, מה היא לדעתך נקודת המפנה המשמעותית ביותר?

"אני חושבת שציון הדרך המשמעותי ביותר התרחש לפני ארבע שנים, ביום שבו תובנות בחינוך נכנסו לבית הספר. אני זוכרת את הפגישה הראשונה שלי עם קארן טל. קארן שאלה אותי מה החלום הכי גדול שלי בקשר לבית ספר?

"באותה תקופה לא הצלחתי לחלום גבוה, רציתי את הדברים הבסיסיים ביותר. היום, אחרי ארבע שנים אני עפה עם החלומות שלי ולא רק אני אלא גם הצוות שלי. היום אנחנו יודעים שאם אנחנו חולמים ופועלים – החלום שלנו יתגשם. הצוות שותף לאנרגיות הטובות האלו. המורים עומדים בתור כדי לצאת להשתלמויות משום שהם רוצים ללמוד ולהכניס דברים חדשים לתוך בית הספר.


לומדים חשבון דרך המשחק

"תובנות בחינוך הביאו לבית הספר ידע והערכה, משאבים כספיים, ליווי של הצוות בתחום הפדגוגי ומתנדבים. גם עיריית יבנה נרתמה למאמץ וסייעה בהקמת מרחבים חדשים כמו למשל, הגן הזואולוגי והגן הבוטני. ההשקעה של תובנות בחינוך ושל העירייה בתשתיות של בית ובנראות שלו יצרה שינוי אדיר. כבר בשנה הראשונה לכניסה של תובנות בחינוך התחלנו עם יום הלימודים הארוך שמתקיים פעמיים בשבוע. לאורך כל השנים, יש לנו נוכחות של 85% מהתלמידים.

"המעטפת החמה גרמה – קודם כל לי ואחר כך לכל הצוות – להאמין שאנחנו יכולים לעשות שינוי. ברגע שהאמנו התחלנו להיות הרבה יותר אקטיביים. פעם היינו אומרים "אם היה לנו… אז היינו עושים כך וכך… והיום כל השפה שלנו השתנתה.

"כשהגעתי לבית הספר כל הזמן שמעתי את המשפטים: "אין מה לעשות זה המצב… זה לא יקרה, לא יהיה פה גן בוטני, עזבי לא יקרה". זו הייתה התחושה, ופתאום אחרי שתובנות נכנסו ואחרי ההשקעה של העירייה זה בהחלט קורה. עכשיו אין לנו תירוצים ולכן אנחנו עובדים במרץ.

"היום בית הספר נראה אחרת ובתוך הצוות יש אווירה ויש תחושה של שייכות ושל גאווה. אין יותר סקפטיות בנוגע להצלחת בית הספר. המורים שלנו מעבירים את הילדים שלהם ללמוד כאן, המשפחות ממליצות לבני הדודים, שכנים מספרים על בית ספר".


שולחנות פינג פונג להנאת הילדים

אומרים שמנהלים מרגישים בדידות בתפקיד זה נכון גם אצלך?

"מעולם לא הרגשתי בדידות בתפקיד, מבחינתי הצוות הוא שותף מלא בהחלטות ובחרתי להקיף את עצמי באנשים שאני יכולה להתייעץ איתם, אלו יכולים להיות מורים מסוימים, מנהלים אחרים וכדומה. גם דיתה ברוניצקי, זוכת פרס ישראל וממקימי תובנות בחינוך שמשמשת כיור ועד הפעולה של בית הספר, עוזרת לי מאוד. מבחינתי, כשמגיעה אישה מדהימה כזו לבית הספר ותורמת מכספה, מניסיונה ומזמנה, מייעצת ועוזרת אני חייבת לעשות את הכי טוב שאפשר.


חוג נגרות בבית הספר

בית ספר ביאליק לטבע ביבנה הצליח גם ליצור חיבור חזק עם הקהילה. בין הפעילויות המשותפות ישנן פעילויות עם האזרחים הוותיקים ניצולי השואה, שמתרחשת במסגרת הפרויקט הבן דורי. בית הספר אימץ גן של חינוך מיוחד שתלמידיו מגיעים באופן קבוע לביקור בפינת החי. ובנוסף, בכול שנה יש כשלושה אירועים קהילתיים. השנה בית הספר יזם יום קהילתי בנושא אורך חיים בריא והנוכחות של תושבי העיר הייתה גדולה מאוד.

"ביום הפתוח שעשינו לקראת הרישום לבתי הספר, נתנו לתלמידים הבוגרים שלנו להציג את בית הספר. הרגשתי גאווה עצומה כשראיתי כיצד התלמידים שלנו מקבלים את פני ההורים, כיצד הם מסתובבים בביטחון, עונים על שאלות, מסבירים דברים שונים… התלמידים שלנו מרגישים שאנחנו סומכים עליהם ואפשר לראות את ההרגשה הזו בהתנהגות שלהם.

"יש לנו גם הנהגת הורים חזקה שמעורבת מאוד בכול הנעשה בבית הספר. הנהגת ההורים תומכת בפעילויות בית הספר ותורמת להן ומבחינתי הנהגת ההורים היא חלק בלתי נפרד מההצלחה שלו".


גינת הירק בבית ספר

אלו פעילויות מייחדות את בית הספר?

"כל שנה אנחנו עושים יריד חקר. השנה למשל התחברנו לפרויקט צפרות ארצי בתל יבנה. התלמידים בוחרים שאלת מחקר כמו לדוגמה: הרגלי החיזור של ציפור מסוימת, הם כותבים השערות ובאמצעות תצפיות מגיעים למסקנות.

"יש גם את חוג הרובוטיקה עם חברת נובה שמתקיים כבר שנה שלישית ברציפות. זהו פרויקט מדהים שמתקיים בזכות חברה שמאמינה מעומק הלב בחשיבות חשיפת טכנולוגיות חדשות לילדים. התלמידים שלנו מגיעים לחברת נובה בכול יום שלישי ועובדי החברה מעבירים להם חוג רובוטיקה. פרויקט נוסף עם חברת נובה הוא "ספר סיפור הצלחה" שבו העובדים מקריאים סיפורים לתלמידים. במשך שלושת השנים של הפעילויות המשותפות הנוכחות מלאה וההתנהגות של הילדים היא מדהימה. הילדים אוהבים מאוד להגיע לכאן ושיתוף הפעולה עם חברת נובה הוא נפלא".

"ויש גם מתנדבים שמגיעים אלינו בבוקר, ועוזרים לילדים מתקשים. למדנו שעדיף שמתנדבים שמסייעים בלימודים יגיעו בבקרים כשהילדים מרוכזים, וגם הבנו ששיעורי העזר צריכים להיות בקבוצות קטנות. בשעות אחרי צהריים יש חוגים כמו חוג נגרות, חוג אמנות, חוג בישול וכדומה. אני שמחה לציין שבנוסף לעובדה שרשת המתנדבים מתרחבת כי "חבר מביא חבר" המתנדבים שלנו נשארים אצלנו לזמן ארוך".


פינת החי של בית הספר הפכה למוקד עלייה לרגל

מה סוד ההצלחה שלכם עם המתנדבים?

"כדי להצליח בהתמדה של המתנדבים שכל כך חשובה לילדים שלנו, חשוב להתאים את המתנדב לילדים וגם לתחום הלימוד וחשוב לשמור על קשר רציף בין המורות לבין המתנדבים. בהתחלה למורות היה קשה עם הרעיון של המתנדבים שמגיעים לבית הספר, אבל היום הן רואות את ההתייחסות הרצינית של המתנדבים ואת העזרה הרבה שלהם.

"מירי רכזת המתנדבים שלנו נמצאת בקשר רצוף עם המתנדבים ונותנת מענה לבעיות שצצות בשטח. אנחנו גם עושים ערב הוקרה מיוחד למתנדבים ומקפידים להזמין אותם לאירועים משמעותיים בבית הספר".


שיפור חזות בית הספר

לאור כל ההישגים הנפלאים האלו על מה עוד את חולמת?

"אני רוצה שבית הספר ימשיך לגדול אבל שישמור על הצביון המיוחד שלו שהוא המעטפת המשפחתית שלנו. אני מקווה שעוד תלמידים מהשכונות החדשות יגיעו לבית הספר. אני מאמינה שימשיכו להגיע אלינו תלמידים מחוננים וחזקים – אני חושבת שהשילוב בין התלמידים תורם לשני הצדדים משום שהוא מעלה את תחושות האמפטיה, הסובלנות והכבוד כלפי האחר.

"אני שמחה שההורים של התלמידים החדשים שבאים לבית הספר מתחברים אלינו ומתאימים את עצמם אלינו. ההורים באים כדי לעזור וכדי לשפר ולא כדי לנסות לשנות אותנו וזה נפלא".

שתפו את הפוסט

פוסטים נוספים

דילוג לתוכן