מה אנחנו עוש׊׉?

על השאלה מה אנחנו, בתובנות בחינוך, עושים, ניתן להשיב  במילה אחת: שינוי. אנחנו פועלים לשינוי ההווה ולא פחות חשוב מכך, לסלילת דרך לעתיד של תלמידות ותלמידים בפריפריה. בכדי לקחת בית ספר הנמצא בפריפריה החברתית / הגיאוגרפית של ישראל ולהצעיד אותו קדימה, דרוש הרבה יותר מאשר רק רצון טוב – צריך מערכת שלמה אשר תלווה את המסע בבית הספר ומחוצה לו ואת זה אנחנו יודעים לעשות באהבה בהצלחה רבה.

1470399656_Branding.png

המודל ההוליסטי

אנו פועלים על פי מודל הוליסטי הרואה בבית ספר לא רק כמקום לימוד אלא כמרכז חינוכי, חברתי, טיפולי ובונה קהילה. הקשר של בית הספר עם התלמידים נמשך גם אל מחוץ לכותלי בית הספר ומהווה עוגן מרכזי בחייהם. הוליסטיות המודל מובעת בעבודה ב 7 זירות פעולה: שיפור הישגים לימודיים, שותפויות וקהילתיות, פיתוח צוות, פיתוח מנהל ותרבות ארגונית, סביבות חיים ולמידה, אקלים ומוגנות מיטבית, תחושת מסוגלות ושייכות.  היוצאים אל הפועל בעזרת שלושה בסיסי משאבים – משאב אנושי, משאב מקצועי ומשאב כלכלי, שילוב של שלושתם מהווה את המפתח להצלחת הטמעת ומימוש המודל ההוליסטי בבית הספר.

1470399607_Illustration.png

המשאב האנושי

המשאב – האנושי הוא גם הבסיס המרכזי בפעילותה של תובנות בחינוך. כמי שרואים במנהלי בתי הספר מנהיגים ויזמים למדנו להבין את החשיבות של מערכת מייעצת אשר מלווה את המנהל בדרך להצלחה, מסייעת ומעניקה לו את הכלים הדרושים לו על מנת לחולל את השינוי הבית ספרי.

בית ספר זוכה לליווי מקצועי של מטה העמותה לפיתוח תפיסה ניהולית מערכתית תוך ראייה השוזרת בין הזירות השונות בבית הספר על מנת לקדם את הישגי בי"ס בתחום הפדגוגיה, האקלים והערכים. כמו כן ניתן ליווי בתחומי: מדידה והערכה זו כוללת בין היתר מיפוי תהליכי עבודה, הערכת התקדמות בית ספרית ומשובים מהורים, תלמידים, מתנדבים ומורים, פיתוח מיומנויות ניהוליות, פיתוח קהילה, ליווי ופיתוח פדגוגי, פיתוח תפיסה רגשית חברתית ופיתוח סביבות למידה מותאמות למאה ה -21.  

דמות מרכזית המלווה את מנהל בית הספר היא יו"ר ועד הפעולה, תפקיד ייחודי למודל ההוליסטי של תובנות בחינוך. זהו תפקיד התנדבותי המיועד לדמויות מצליחות בעלות שיעור קומה בתחומן מהעולם העסקי, הביטחוני והחברתי, אשר משמשות כמנטורים למנהלי בתי הספר בדרך להגשמת החזון הבית ספרי. יו"ר ועד הפעולה תורם מניסיונו הניהולי העשיר בעולם העסקי כדי להעניק נקודת מבט שונה על ההתמודדות עם האתגרים של בית הספר. כמו כן יו"ר ועד הפעולה תורם ליצירת שיתופי פעולה בקהילה עם חברות וארגונים, לייעוץ אסטרטגי, להקמת תהליכי עבודה בבית הספר ועוד…

מערך המתנדבים בבית הספר מכונה ועד פעולה המהווה מרכיב חשוב נוסף בדרך לשינוי והצלחה. באמצעות שיתופי פעולה נפלאים עם חברות וארגונים שונים בקהילה, כל בית ספר נהנה ממתנדבים אשר מלווים את התלמידים, מסייעים להם הן בלימודים הכלליים והן בלימודי העשרה מעולמות הטכנולוגיה וההיי-טק. המתנדבים מהווים דמויות מעוררות השראה עבור התלמידים הקהילה הבית ספרית ויש להם חלק מהותי בהתפתחות – הן של התלמידים והן של בית הספר.

1470399671_SEO.png

המשאב המקצועי

לכל בית ספר נבנית תכנית עבודה שנתית המבוססת מיפוי רב ממדי (כלי ייחודי שפותח במסגרת מודל ההוליסטי של תובנות בחינוך) אשר מעניק תמונת מצב עדכנית בתחומים שונים וברמות תלמיד, כיתה, שכבה ובית ספר. מעבר לתוכנית העבודה השוטפת עמותת תובנות בחינוך מפתחת תוכניות העשרה שונות הן בלימודים והן בתחומים חברתיים. תוכניות ההעשרה הן למעשה לימוד חווייתי אהוב במיוחד בקרב התלמידים. עמותת תובנות בחינוך רואה חשיבות רבה בהנחלת יום לימודים ארוך בבתי הספר אותם היא מלווה וכמו גם הגברת מעורבות ההורים ורתימתם כשותפים לתהליכים המתרחשים בבית הספר. בהתאם למודל ההוליסטי הרואה בבית הספר עוגן מרכזי בחיי התלמידים אנו שמים דגש רב בפעילות קיץ, המספקת מרחב מוגן לתלמידים בימי החופש ושומרת על רצף לימודי וטיפולי אשר תורם לחיזוק הקשר בין התלמידים, בית הספר והקהילה. אלמנט חשוב נוסף בבסיס המקצועי הוא נושא שיתוף הידע הנצבר מפעילותינו, תוך כדי ניתוח נתונים והסקת מסקנות להמשך הדרך. שיתוף הידע אף מאפשר ללמוד על דרכי התמודדות עם אתגרים – זהו נושא בעל חשיבות רבה למנהלי בתי הספר, אשר מתמודדים עם אתגרים רבים לאורך כל הדרך.

1470399662_Marketing.png

המשאב הכלכלי

גיוס משאבים כלכליים מהווה חלק אינטגרלי בפיתוח וקידום התוכניות השונות בבית הספר, המתאפשר אודות לתמיכה של גרעין המייסדים של העמותה.

המודל של תובנות בחינוך כולל תמיכה כספית מדורגת למשך חמש שנים. (בהתאם לעמידה ביעדים) וגיוס תרומות ייעודיות. תמיכה כספית זו מוקנה לבית הספר כתקציב גמיש. (בהתאם לתכנית העבודה השנתית)

מבט אל העתיד

השאיפה שלנו היא להשפיע על 4 מעגלים בחברה הישראלית – מעגל בית הספר, מעגל כלל בתי הספר הלוקחים חלק בפעילות תובנות בחינוך, מעגל מערכת החינוך כולה והמעגל הרחב מכולם – החברה והקהילה בישראל מתוך רצון להשפיע על שינוי השיח הציבורי והגברת הסולידריות החברתית.

מדי יום ביומו אנו עושים צעד אחר צעד אל עבר הגשמת החזון. כבר כיום תובנות בחינוך פועלת ברמה מוניציפלית בבת-ים, מגדל העמק ובכפר קאסם, בשיתוף פעולה הדוק עם הרשויות המקומיות ואף ברמה הארצית במסגרת תכנית 'מישרים' של משרד החינוך (בשיתוף קרן 'יד הנדיב'), אשר במסגרתה תובנות בחינוך מובילה הטמעת המודל ההוליסטי בבתי ספר יסודיים ציבוריים נוספים ברחבי ישראל.

דילוג לתוכן