"המיזם שלנו" – בואו להכיר מיזמים מקומיים נפלאים

הכירו את 'המיזם שלנו' פינה חדשה ומקסימה שבה נחלוק מיזמים מקומיים אשר פותחו והוטמעו על ידי מנהלים ומורים בבתי הספר בהם תובנות בחינוך פועלת. את הפינה אנו חונכים עם מיזם יוצא דופן בבית החינוך רמון במגדל העמק, מיזם אשר כולל תהליכי אמון ואימון אישי לתלמידים. על המיזם אחראית מנהלת בית החינוך, רינת שפטניצקי זמיר, אשר החלה את דרכה לפני כעשור ונחשפה למציאות לא פשוטה של אקלים חברתי קשה, אלימות פיזית ומילולית, מערכת שכבר החלה לאבד אמון בתלמידים והישגיות נמוכה. כמי שבעצמה עברה הכשרה בתחום האימון האישי הבינה רינת כי הכלים המעולים שיש לאימון האישי להציע יכולים לסייע לה לחולל מהפכה בבית החינוך. תחת שרביטה המורים הפכו להרבה יותר ממחנכים אלא גם מאמנים שמלווים באופן אישי כל תלמיד ותלמידה, מכוונים, מדריכים, מקשיבים ותומכים בתהליך הצבת היעדים של כל ילד בכיתה. הבסיס על פי רינת הוא איזון – איזון בין רוח, גוף ונפש. האיזון תורם לבניין החוסן הפנימי אשר מאפשר לכל ילדה וילד לחוות הצלחות המחזקות את הביטחון והדימוי העצמי. האהבה היא ערך חיוני נוסף בעיניה של רינת, התלמידים רוצים וזקוקים לאהבה של הסביבה ושל המערכת, הם זקוקים לחיבוק ולתשומת הלב שלנו.

תלמידים אשר מגיעים שמחים לבית החינוך יראו בו בית שני ואי של יציבות. תהליכי האימון הפכו לחלק אינטגרלי ממערכת השעות ולמעשה השעה הראשונה בכל שבוע לימודים מוקדשת לשיעור אימון אישי. הצוות החינוכי עבר השתלמויות מקצועיות בתחום האימון ונרתם בהתלהבות להטמעת התהליכים בבית החינוך.

האימון האישי בנוי על הצבת יעדים, אמונה בעצמי, יכולת הבחירה במה לשפר ובאיזה תחום להתמקד ויכולת לחשוב על הפעולות הנדרשות להשגת היעד. ההצלחות לא איחרו להגיע – הן ברמה האישית והן ברמה הבית ספרית. אם בתלמיד אשר החליט לשפר התנהגות וללמוד להפסיד בכבוד, תלמידה אשר החליטה לקבל במבחן באנגלית ציון שינוע בין 80 ל-100 ואפילו תלמידה שהיעד שלה היה להשתתף יותר בשיעור – למותר לציין כי לא רק שהם עמדו ביעד הם אף למדו והפנימו מהתהליך המון תובנות טובות להמשך. חלק בלתי נפרד מהליך האימון הינה הערכה מעצבת הנערכת בכל אמצע שבוע לצד בדיקת עמידה ביעדים בכל סוף שבוע – מי שעמד ביעד מקבל תעודת עמידה ביעד הניתנת בטקס במעמד הכיתה. ברמה הבית ספרית חלה התקדמות מטאורית ובית הספר הפך לבית חינוך שהוא סמל לחיקוי. התהליכים הביאו לשינוי כה גדול ולהישגים שנראו היטב במבחני המיצ"ב ובכך שבית החינוך רמון נבחר פעמיים בחמש השנים האחרונות מטעם אגף מו"פ יזמות משרד החינוך להוביל יוזמות פדגוגיות פורצות דרך!

על השאלה הבלתי נמנעת האם תהליך האימון מתאים לכל בית ספר עונה רינת שרק כאשר מנהל בית הספר מאמין, מתחבר ולומד לעומק את עולם האימון, רק אז ניתן יהיה להנחיל זאת בבית הספר.

מנהל בית הספר הוא למעשה המנהיג אליו מופנות כל העיניים, כאשר הוא מאמין במשהו בכל הלב בכוחו לסחוף אחריו את הצוות ואת התלמידים. כדי להבין עד כמה עמוק השינוי שתהליך האימון חולל בבית הספר צריך לבקר בבתי התלמידים. התלמידים תולים בגאווה את תעודות העמידה ביעדים על המקררים בבתים, ההורים מלאי נחת וגאווה והאנרגיות הטובות רק הולכות וצומחות משבוע לשבוע. לאור הצלחת תחום האימון בית החינוך אף החל לכלול לימודי מודעות באופן אינטגרלי כדוגמת מיינדפולנס, מדיטציה וכדומה. הפדגוגיה הפכה אימונית ומתבוננת – התבוננות פנימה, התבוננות באחר והתבוננות בסביבה בכללותה. מחקרים רבים הוכיחו את הקשר בין הצבת מטרות והצלחה – הצבת מטרות היא למעשה התחייבות במילים וכידוע למילים יש את הכוח ליצור עתיד טוב יותר.

פוסטים נוספים