דורית כהן, מנהלת בית הספר, בטקס הוקרה למתנדבים

פגישות 'סיכום השנה' שעמותת תובנות בחינוך מקיימת בכול בתי הספר שנמצאים במיזם, נועדו לראות האם בית הספר עמד ביעדים, בששת זירות ההתערבות שעליהן מושתת המהפך הבית ספרי: הישגים פדגוגיים, התחום הרגשי, יום לימודים ארוך, איתור נקודות החוזק של התלמיד, שיפור סביבות למידה, פיתוח צוות ופיתוח הקהילה.

המטרה של הפגישות ללמוד מההצלחות וליישם אותן על התחומים שעדיין דורשים שיפור. סיכום השנה משמש כתשתית לבניית תוכנית העבודה לשנה הבאה.

בית ספר בגין במגדל העמק, הצליח לעמוד במרבית היעדים שהציב לעצמו. מדובר בהישג מיוחד משום שבשנה החולפת בית הספר עמד בפני אתגר גדול – בעקבות שיפוצים מסיביים, תלמידי בית הספר נאלצו להתפצל וללמוד בשני בתי ספר.

דורית כהן, מנהלת בית הספר מסבירה שההישגים הם תולדה של שני ערכים – דבקות במטרה ואמונה בצוות. "בדיוק כמו שאני מצפה שהמורות בבית הספר יהיו מכילות ורגישות לתלמידים, גם אני עושה כל מאמץ כדי להיות מכילה, וקשובה לצוות המורים שלי. אני מאמינה בשיתוף פעולה מלא וגלוי עם צוות המורים ובתקשורת פתוחה. כלומר, מצד אחד להציף את כל מה שקורה ומהצד האחר לשים את הפוקוס על הדברים הטובים. כאשר יש קשיים ואתגרים, ובכול בית ספר יש קשיים ואתגרים, הנטייה היא לדבר על הדברים הטובים פחות ואילו אני משתדלת קודם כול לדבר על הדברים הטובים שקרו וללמוד מההצלחות".

מלבד הפיצול, מה היו לדעתך האתגרים הגדולים ביותר שעמדו בפני בית הספר?

דורית כהן: "מבחינתי אלו לא אתגרים אלא מטרות. שתי המטרות שהצבנו לעצמנו בתחילת השנה היו: שיפור ההישגים הלימודיים ושיפור האקלים הבית ספרי. הצלחתי להשיג את המטרות האלו בזכות הצוות הנהדר שלי… וגם בזכות עופרה בן גוזי הסגנית שלי, אורית פורקוש רכזת הידע ושלומית מורד רכזת קהילה ומתנדבים שהיו ועודן שותפות נפלאות לכול התהליכים שעברנו."

מירה מיטל מנהלת תחום פדגוגיה בעמותת תובנות בחינוך: "לאחר הפגישה הראשונה בבית ספר בגין, התרשמנו מאוד מהדחף של דורית והצוות להביא לידי מיצוי את יכולות התלמידים ולחתור למצוינות ללא הפסקה… הבנו שיש כאן מנהיגות שיכולה להפוך את בית הספר למעורר השראה עבור כל הקהילה. הבשלות המקצועית של דורית ושל הצוות, והתהליכים שהם עברו הפכו את בית הספר למשהו מיוחד. זו הייתה שנה מורכבת שבה דורית נאלצה לרוץ בין שני מבנים, ולהיות יום אחד פה ויום אחר שם. כשדורית לא הייתה בבית הספר, הצוות שלה הצליח לגרום למכונה המופלאה הזו להמשיך לעבוד חלק. שאפו גדול על הניהול ושאפו גדול לצוות ולדרך שהם מובילים."

אין ספק שנעשו דברים רבים כדי להשיג את שתי המטרות החשובות האלו, ספרי לי על שינוי אחד שבעינייך הוא משמעותי מאוד…

דורית כהן: "החלטנו לשים דגש על התלמידים המצטיינים. כלומר, לתת גם למצטיינים שעות פרטניות ולהעצים אותם דרך החוזקות שלהם. נכון שצריך לעזור לתלמידים החלשים, אבל אסור להזניח את התלמידים המצטיינים או את התלמידים הבינוניים שלפעמים זקוקים רק לדחיפה קלה כדי להפוך למצטיינים… הרי מי שמושך את הרכבת הוא הקטר ולכן גם בקטרים צריך להשקיע.

"כמו כן, כאשר המורים עובדים עם התלמידים הטובים והמצטיינים, הם מרגישים סיפוק גדול. ההצלחות של התלמידים נותנות להם ברק בעיניים, אדרנלין ומוטיבציה שמסייעת בסופו של דבר לכול התלמידים."

שנה אחר שנה בית הספר מגיע להישגים מרשימים מאוד במתמטיקה, כיצד זה קורה?

דורית כהן: "צוות המורים שמלמד מתמטיקה הוא צוות מקצועי שעבר השתלמויות, רכש המון כלים ומיומנויות להוראת המתמטיקה. במקביל אנחנו שמים דגש גדול על הורדת החששות והפחדים של הילדים מפני המקצוע. הרבה ילדים מגיעים עם סטיגמה שמתמטיקה זה מקצוע קשה, או עם דברים שהם שמעו בבית כמו למשל שהם לא טובים במתמטיקה, ולכן התפקיד שלנו הוא להוריד את המחסומים ולגרום לילדים לחבב את התחום. אנחנו עושים זאת באמצעות למידה חווייתית ובאמצעות פדגוגיה משחקית. ברגע שהילד מאמין שיש לו את היכולות הדרושות, וברגע שהוא מקבל את הסיוע המתאים – ההישגים שלו משתפרים."

שלומית מורד: "שיעורי התגבור הפרטיים לתלמידים מצטיינים ולתלמידים בינוניים, הם אלו שלדעתי העלו את ההישגים במתמטיקה. גם לי, כמו להרבה מורים אחרים, יש נטייה לטפל בתלמידים החלשים. דורית השכילה לעשות את השינוי הנהדר הזה. היום כשלוקחים לתלמידים של המצוינות שעה אחת, הם בוכים עם דמעות בעיניים ולכן אני תמיד דואגת להחזיר להם את השעה הזו."

חיה פרלמוטר, מנהלת בהתנדבות את מרחב צפון בעמותת תובנות בחינוך: "בבתי הספר שמשתתפים במיזם של תובנות בחינוך, ראינו שאם למשל נותנים לילדים בעלי ציונים בינוניים שמגלים עניין במדעים או מחשבים, את האפשרות להעמיק בתחומים האלו, הם מתחילים לפרוח והציונים שלהם משתפרים לא רק בתחומים האלו אלא גם במקצועות אחרים ואני חושבת שזה מה שקרה גם כאן."

אז מה עושים אחרי שמגיעים לכאלו הישגים מרשימים?

דורית כהן: "עכשיו אנחנו צריכים לשמר את ההישגים ולהתקדם קדימה. למשל, אנחנו יודעים שבכיתה ג' יש סוג של "נפילת מתח" אצל התלמידים, ולכן אנחנו חושבים כיצד למנוע או לפחות למזער את הנפילה הזו. חלק מהפתרונות הם שבקייטנת הקיץ שמתקיימת בבית הספר יהיה חיזוק בקריאה ובמתמטיקה דרך למידה חווייתית ודרך משחקים. אני גם שוקלת האם זה נכון שהמחנכת של כיתות א' ב', תמשיך לחנך גם בכיתה ג' או שאולי נכון יותר שיהיו מורות רק לכיתות א'… אנחנו כל הזמן בוחנים פתרונות חדשים, את מה שעובד טוב יותר אנחנו מאמצים וכשמשהו לא עובד אנחנו מחליפים."
ויש לכם גם מתנדבים שעוזרים לתלמידים…

דורית כהן: "המתנדבים הם באמת עזרה נהדרת ואנחנו מוקירים תודה על כך. בדיוק היום עשינו טקס הוקרה למתנדבים… הענקנו לכול אחד מהמתנדבים שלנו אלבום עם ברכות שהילדים כתבו ועשינו קולאז' של תמונות מהעשייה היום יומית. כמו כן, נתנו במתנה שובר של ארוחת בוקר זוגית והזמנו את המתנדבים לחדר מורים לאסיפה חגיגית. המתנדבים התרגשו מאוד מהאירוע ומהמתנות ואני שמחה לומר שרובם ימשיכו אתנו גם בשנה הבאה. אנחנו מחפשים עוד מתנדבים משום שאין תחליף ליחס האישי שמעניק מתנדב לקבוצה קטנה של שלושה או ארבעה ילדים. המתנדבים באים לבית הספר עם כל הנשמה והילדים קולטים את זה ומעריכים מאוד את העזרה שהם מקבלים."

"אחד הילדים כתב בברכה למתנדבת: 'בכול שבוע, חיכיתי בקוצר רוח למפגש איתך. בזכותך אני מאמין בעצמי ואני כבר יכול להשתתף בשיעור. למרות שאת בת 82 יש לך אנרגיות של ילדה בת 17'".