בתחילת שיחתינו הטלפונית, שמרית שי מנהלת בית ספר ש"זר בבת ים ואני דיברנו על השינויים הרבים שהתחוללו בחיינו במרוצת הימים האחרונים.

"אנחנו סתגלנים, הטבע האנושי שלנו גורם לנו להסתגל לכול מצב" אמרה שמרית שי. ואכן נראה שהחיילים המתנדבים מיחידת המודיעין בפרויקט '81 על 1' ותלמידי בית הספר הסתגלו במהירות לשיעורי העזר הווירטואליים.

כיצד עלתה היוזמה לעבור ללמידה וירטואלית?

"לפני סגירת בית הספר, כבר הונהג עוצר יציאות ביחידת המודיעין שמתנדבת אצלנו במשך כל השנה, והחיילים לא יכלו להגיע אלינו. ברגע שהחיילים שמעו על עוצר היציאות, הם ביקשו שהתלמידים יגיעו לבית הספר באותו יום ובאותה שעה ושהשיעור יתבצע מרחוק וזה מה שקרה.

ביום למחרת כבר הודיעו לנו שכולם נשארים בבית, ומכיוון שכבר היה לנו שיעור וירטואלי אחד החלטנו להמשיך. למזלי, המורה יוסי טייב, רכז המתנדבים בבית הספר שהוא פשוט אלוף, החליט עם מפקד יחידת המודיעין שלא משנה מה יהיו הקשיים, הם ממשיכים לרוץ עם השיעורים האלו. בעזרת קובץ אקסל מסודר מאוד, כול אחד מהחיילים יודע מה הוא עושה ומתי.

בהתחלה, חשבנו להמשיך עם ימי חמישי בשעה תשע בבוקר, שהיה היום והשעה הקבועים של התלמידים, אבל ראינו שהילדים לא מצליחים להתעורר, לכן המשכנו עם ימי חמישי אבל כול קבוצת תלמידים קיבלה את החופש לתאם את השעות שהכי נוחות לה."

כמה תלמידים משתתפים היום בשיעורים הווירטואליים?

"היום יש לנו בין עשרים לשלושים תלמידים והשיעורים מועברים דרך הזום או דרך 'ועידה בוואטסאפ' הילדים שולחים לחיילים את התרגילים שהם צריכים לפתור. החיילים שולחים את הפתרון של התרגילים באמצעות תמונה ואז נערכת שיחה שבה החיילים מסבירים כיצד הם הגיעו לפתרון. לאחר מכן התלמידים פותרים לבדם תרגילים דומים ושולחים את הפתרון לחיילים.

יש גם קבוצה עם איתן שניידר, רכז המתמטיקה, שהוא יחיד בדורו. בקבוצה הזו החיילים מתייעצים עם איתן, עם יוסי ועם מורי המתמטיקה האחרים בנוגע לחומרים שהם לא מבינים. ועוד יותר הגדלנו לעשות – יצרנו קבוצה שבה משתתף גם המורה שמלמד את אותו תלמיד. נגיד שיש תלמידה בשם מירי, אז החייל שעוזר למירי נמצא בקבוצה עם המורה למתמטיקה שלה. הקבוצה הזו הייתה קיימת גם לפני המצב החדש, ועכשיו היא עוד יותר חשובה משום שהקבוצה מאפשרת לחיילים לשאול את המורה למתמטיקה למה הוא התכוון כשהוא בחר בסוג מסוים של תרגילים או שאלות. מכיוון שבמתמטיקה יש כל מיני דרכים להגיע לפתרון, חשוב לנו שהחיילים יהיו מסונכרנים עם השיטות הספציפיות של המורה.

הלמידה היא סדורה מאוד. בכול יום חמישי יוסי מבקש מהתלמידים ומהחיילים שידווחו לו מי היה בשיעור ומה נלמד – כך נוצרת בקרה מלאה."

האם גם לימודי האנגלית נמשכים בבית הספר?

"המתנדבים שמלמדים אנגלית אצלנו הם מיחידת קשרי החוץ של צה"ל, והם ברובם חיילים בודדים שעלו לארץ. בהתחלה המתנדבים אמרו שהם לא יכולים להמשיך את ההתנדבות בגלל הסגר, אבל אז יוסי הראה להם את המודל במתמטיקה וכשהם הבינו איך המודל עובד הם החליטו להמשיך עם ההתנדבות שלהם.

החיילים המתנדבים גם באנגלית וגם במתמטיקה הם משאב אדיר  עבור התלמידים. אין גאה ממני… בכול פעם שיוסי שולח את קובץ האקסל ואני רואה את הנוכחות הכמעט מלאה משני הצדדים זה עושה לי נחת. אמרתי השבוע לאורלי חן, (רכזת המתנדבים מתובנות בחינוך), שעצם זה שלפני שבוע תלמידה ביקשה עזרה מהיחידה לקראת הגיוס… זה אומר שאנחנו משיגים הרבה מעבר ללימודים עצמם.

הקשר החזק והטוב שנוצר במהלך השנה בין התלמידים לבין החיילים המתנדבים הוכיח את עצמו גם בשעת חירום. החיילים הגיעו עם רצון אדיר לעזור ואני כל כך מעריכה את זה שבתקופה כזו הם מוצאים את הזמן להמשיך… זה כיף גדול, זה מחמם את הלב וזה מעיד שהפרויקט הזה הוא הצלחה."