ראיון עם גדי שלסקי, יזם סדרתי ומנטור לסטרטאפים, שהגה והנחה סדנת יזמות בגימנסיית הרצוג בחולון.

שמוליק קינן מנהל בית הספר, וגדי שלסקי מחלקים פרס לתלמידות הזוכות בתחרות

 

"אחת התלמידות ליסה, שהיא גם המנכ"לית של המיזם שזכה בפרס, אמרה לי שהסדנה נתנה לה מוטיבציה להתחיל פרויקט משל עצמה – להכין תופינים ולמכור אותם… היא לא הייתה התלמידה היחידה שהתעוררו בה הרצון והאמונה שהיא יכולה להקים עסק במו ידיה. מבחינתי, זאת פסגת ההצלחה של תכנית היזמים הצעירים". אומר שלסקי.

כאשר יעל ליפמן יו"ר עמותת תובנות בחינוך הציעה לשלסקי להתנדב בעמותת תובנות בחינוך, שלסקי ביקש להכניס לבתי הספר את "בשורת היזמות". "אני בכוונה משתמש במונח 'בשורת היזמות', כי המטרה שלי הייתה להגיע גם לבתי ספר שביום יום לא מתעסקים בכלל בתחום היזמות".

מתוך הביקור במרכז החדשנות של תגלית והבורסה לניירות ערךהפיילוט של תכנית היזמים הצעירים (שמזכירה את תכנית הכרישים של קשת), התחיל בגימנסיית הרצוג בחולון בניהולו של שמוליק קינן, יו"ר ועד הפעולה שמעון ברט. "כשסיפרתי לאורלי חן, רכזת המתנדבים בתובנות בחינוך, על הרעיון שלי, היא הפגישה אותי עם גורית דביר, סגנית המנהל. גורית היא בעלת מזג חינוכי נפלא ואופי נהדר, היא התלהבה מאוד מהרעיון והציעה שנערוך את סדנת היזמות בכיתה י' 3".

במפגש המבוא נתתי לתלמידים טעימה מהעולם הגדול הזה. היה לי חשוב להראות שיזמות יכולה להיות בכל תחום, ושהמטרה של יזמות עסקית היא לעשות כסף, וזה ממש לא בושה. כולנו צריכים להרוויח כסף כדי שנוכל לעשות בעזרתו דברים טובים עבור עצמנו ועבור אחרים".

 

מתוך הביקור במרכז החדשנות של תגלית והבורסה לניירות ערךבסדנה, שכללה 15 מפגשים בני שעתיים, שלסקי לקח את התלמידים למסע מרתק אל הקרביים של עולם היזמות. "דיברנו על נושאים כגון: כיצד נולד רעיון למיזם, מה הרקע לצמיחת הרעיון, כיצד בוחנים האם הרעיון הוא טוב או שאולי מדובר בבזבוז זמן?"

"דיברנו גם על עקרונות עסקיים, על תכנית שיווקית ועל תכנית עסקית. השלב השני של הסדנה היה מעשי יותר. התלמידים התחלקו לקבוצות קטנות, כאשר כל קבוצה היא מעין סטרטאפ הכולל מנכ"ל, עוזר מנכ"ל, אנשי שיווק וכדומה. התלמידים היו צריכים לחשוב על רעיונות למיזם שלהם. לאחר בחירת הרעיון למיזם, כל קבוצה התחילה לעבוד על מצגת למשקיעים, שמעבירה את הרעיון בצורה תמציתית וברורה. הקבוצות עבדו על פי העקרונות שמלווים כל יוזמה עסקית, כמו למשל: מה הבעיה שהמוצר החדש יפתור, מהי הייחודיות של הפתרון, איזו תחרותיות קיימת בשוק ועוד.

"ככול שהתקדמנו עם הפרויקטים האישיים, התחלתי לחשוף את התלמידים לכל מיני טכנולוגיות מתקדמות. אחד השיאים של הקורס היה ביקור במרכז החדשנות של תגלית והבורסה לניירות ערך. התלמידים היו נפעמים מהמקום ומההרצאות שהם שמעו".

מתוך הביקור במרכז החדשנות של תגלית והבורסה לניירות ערךאלו אתגרים עלו במהלך הסדנה?

"הסדנה נערכה ביום שישי, שהוא היום החופשי של התלמידים. בנוסף, בין שני השיעורים הייתה הפסקה ארוכה… תנאים לא פשוטים בכלל. ידעתי שאני חייב להיות יצירתי מאוד כדי לעניין את התלמידים, לכן החלטתי לעבור ממצגות עיוניות לשימוש מרובה בסרטונים קצרים. הסרטונים בהחלט יצרו עניין והפידבקים שקיבלתי היו טובים. כמו בכול כיתה היו גם תלמידים סגורים יותר שלא רצו לשתף פעולה, אבל לאט, לאט הם נפתחו, השינוי קרה בעיקר בזכות הביקור במרכז החדשנות".

אלו עוד שיאים היו במהלך הסדנה?

"שיא נוסף היה ערב סיום הקורס שבו השתתפו התלמידים, ההורים, מורים ואורחים. התלמידים הציגו את המיזמים שלהם וחבר שופטים מיוחד בחר את הפרויקט המנצח. חבר השופטים כלל גם את יו"ר ועד הפעולה שמעון ברט, מנהל בית הספר שמוליק קינן, נציג ההורים ותלמיד מצטיין משמינית".

 

שמוליק קינן מנהל בית הספר, גדי שלסקי, התלמידות סוזנה פרידמן ואליזבט גרצנשטיין, סגנית המנהל גורית דביר ואורלי חן רכזת מתנדבים

"המיזם שזכה במקום הראשון הוא של שתי תלמידות סוזנה פרידמן ואליזבט גרצנשטיין. המיזם התחיל כפי שכול מיזם טוב מתחיל… ביום שישי בשבוע העצוב שבו נספו תלמידים בשיטפון, העליתי את הנושא בכיתה והתחיל דיון. פתאום אחת התלמידות קפצה ואמרה שיש לה רעיון, היא ניגשה אליי בהפסקה ואמרה לי שהרעיון שלה יוכל למנוע את האסון הבא. הרעיון הפך למיזם שזכה במקום הראשון – גם על הרעיון וגם על צורת ההגשה וההסברים."

"בעקבות הצלחת הסדנה אורלי ואני מעוניינים להציע אותה גם לבתי ספר נוספים שנמצאים בתובנות בחינוך".

 

אלו טיפים היית נותן לבתי הספר שרוצים לאמץ את הסדנה הזו?

"חשוב להתאים את הסדנה לאופי הכיתה ולאופי התלמידים. הלמידה צריכה להיות מעשית יותר מאשר עיונית. חשוב לחשוף את הילדים גם להצלחות וגם לכישלונות, אם אפשר לשלב ביקור בחממה טכנולוגית או במרכז ליזמות זה עוזר מאוד. וכמובן שכדאי לאפשר לתלמידים לחשוב על פרויקט בעצמם ולהתנסות בהתמודדות עם הנושאים השונים, כולל הכנת המצגת למשקיעים הפוטנציאלים".

מה לדעתך הערך המוסף של הסדנה?

"התלמידים הבינו שכול אחד יכול להצליח, גם 'האנדרדוגים' לכאורה, ושלא תמיד חייבים כסף או קשרים כדי להצליח. ראיתי שבעקבות הסדנה התלמידים נפתחו לכיווני חשיבה חדשים… ומה שהכי חשוב בעיניי הוא שהתלמידים התחילו לחלום והתעורר בהם הרצון להגשים את החלום".