פאנל הפרויקט הבן דורי

יעל ליפמן, יו"ר עמותת תובנות בחינוך מנחה את פאנל הפרויקט הבין-דורי

 במסגרת שיתוף הפעולה בין עמותת תובנות בחינוך לבין קרן דליה ואלי הורביץ במסגרת הפרויקט הבינדורי, האזרחים הוותיקים בשילוב עם תלמידי בתי הספר יוצאים לטיולים בטבע, מבשלים מעדנים ב"מאסטר שף" הבית ספרי, לומדים במכללה, מלקטים צמחי מרפא ואפילו מטפסים על הרים…

הפרויקט הבינדורי התחיל לפני ארבע שנים בארבעה מבתי ספר שמשתתפים במיזם תובנות וכיום כבר פעיל ב- 13 בתי ספר,
כאשר כל בית ספר מתאים את התכנית לאופי של בית הספר.

בפאנל מיוחד שנערך במסגרת האי-כנס תובנט, ראיינה יעל ליפמן יו"ר עמותת תובנות בחינוך כמה מהאזרחים הוותיקים והגורמים המעורבים ואלו חלק מהסיפורים שלהם

רימה אליאס, רכזת חינוך חברתי קהילתי בבית הספר עבד אל-רחמן בחיפה: "אצלנו בבית הספר האזרחיות הוותיקות מבשלות לילדים מאכלים מסורתיים שקצת נעלמו מהשולחן בבית ובאותה הזדמנות גם מספרות להם סיפורים מעברן. לדוגמה, אחת מהאזרחיות הוותיקות סיפרה לתלמידות על נישואי הבוסר שלה וכיצד החתונה המוקדמת שינתה את מסלול חייה. יש לנו גם פרויקט שבו האזרחים הוותיקים והתלמידים יוצאים לחפש צמחי מרפא ולאחר מכן לומדים להכין 'תרופות סבתא'".

האזרחית הוותיקה אורה. בית ספר ראשית בתל-אביב: "שמעתי בשכונה שיש מקום שאפשר ללמוד בו ורציתי מאוד להצטרף. שאלתי אם אני יכולה להצטרף למכללה השכונתית שהקים הרב ספי שרמן (מנהל בית ספר ראשית), כי אני לא דתייה ובית ספר ראשית הוא בית ספר דתי. ענו לי 'לא משנה מאיפה את באה, תמיד תתקבלי אצלנו בזרועות פתוחות'. זה מה שקורה. כשאני מגיעה למכללה, התלמידות עוזרות לנו עם המחשבים ולפעמים גם למצוא מקומות ישיבה. תמיד דאגתי לילדים שלי ועכשיו הגיע הזמן שאני אדאג לעצמי. אני לומדת אנגלית ותורה וכל הזמן מרגישה שאני צמאה לעוד ועוד לימודים".

האזרח הוותיק נפתלי. בית ספר רמז בני ברק: "אני יושב בכיתה עם אחד התלמידים ואני מספר לו שאני לא שומע טוב ולא רואה טוב ומבקש ממנו לעזור לי בכיתה. אני עושה את זה כי אני יודע שכשהוא עוזר לי הוא מרגיש טוב עם עצמו, שהביטחון העצמי שלו עולה. אני גם משתף את התלמידים בסיפורים מהחיים שלי, ואני רואה שזה מעניין אותם מאוד".

האזרחית הוותיקה שרה. בית ספר רמז בני-ברק: "הנכדים שלי גרים רחוק ממני ועכשיו כשאני מגיעה לבית הספר יש לי ילדים בגילם שאני יכולה לשוחח איתם. באמצעות השיחה הזו אני יכולה ללמד את הילדים דברים מניסיון החיים שלי. כשאנחנו יוצאים לטיולים הילדים נותנים לי יד כדי שאני לא אפול. הילדים נותנים לנו המון אהבה והם בעצם עוזרים לנו לרפא את עצמנו".