הלוח המרכזי של אי-כנס תובנט, שם נרשמים משתתפים שמעוניינים להרצות

הלוח המרכזי של אי-כנס תובנט, שם נרשמים משתתפים שמעוניינים להרצות

מאת: שירה רייז משולם
צילומים: סיון פרג'

באי-כנס תובנט 2016 – שנערך במרכז ההדרכה של בנק הפועלים בשפיים – אליעזר שמואלי, מורה דגול, איש חינוך ומומחה למינהל חינוכי, דיבר על המאבק בבינוניות וברדידות שמאיימות להוריד את החינוך "מתחת לפני הקרקע". "לא ניתן להעלות את הרמה החינוכית כאשר משלימים עם הרדידות", טוען שמואלי, "משום שההשלמה הזו היא בעצם השלמה עם חוסר היכולת של מערכת החינוך להתקדם קדימה ולעלות מעל פני הקרקע".

לאי-כנס תובנט האחרון – החמישי במספר, ביוזמת תובנות בחינוך – הגיעה קבוצה של מורים, מחנכים, אנשי רוח, יזמים ומתנדבים אשר כל אחד ואחד מהם החליט לשנות את המצב באמצעות רעיון, הצעה, פעולה או מיזם. מאחורי המעשים, קטנים כגדולים, עומדת דאגה עמוקה לחינוך בכלל ולתלמידים בפרט.

המשורר יהודה אטלס וקארן טל מנכ"לית עמותת תובנות בחינוך

המשורר יהודה אטלס וקארן טל מנכ"לית עמותת תובנות בחינוך

השיר שמלמד להתקלח

לפני כמה חודשים, אימא לילד אוטיסט בן 20 פנתה אל המשורר יהודה אטלס וביקשה ממנו לכתוב לילדה שיר שילמד אותו להתקלח בכוחות עצמו. האם חשבה על הרעיון כאשר שמה לב שבנה, שאוהב מאוד מוסיקה ומפזם לעצמו שירים שהוא מכיר – מגיב טוב יותר למשימות כשהיא שרה לו את ההוראות (במקום לומר אותן).

האם ביקשה מאטלס לכתוב שיר מפורט, הכולל את כל הפעולות שהבן צריך לבצע בזמן שהוא מתקלח, והוא נענה לאתגר בשמחה. לאחר שיחה עם האם לצורך הבנת סדר הפעולות, אטלס חבר לאשת מקצוע שעובדת עם אוטיסטים.

השיר שנכתב עבור האם ובנה הוא שיר בחרוזים (תוך שימוש במילים פשוטות וברורות) שיורד לפרטי פרטים של הפעולות במקלחת, החל מהורדת הבגדים, דרך תהליך הסיבון של כל איבר ואיבר בגוף וכלה בשלב ההתנגבות וההתלבשות.

לאחר שהאם קיבלה את השיר היא הקריאה אותו לבנה. למרות שלשיר עדיין לא הייתה מנגינה, מילות השיר עזרו לבן להיות עצמאי יותר במקלחת. האם פנתה לשלמה גרוניך וביקשה ממנו לחבר מנגינה לשיר – ואף הוא הסכים ברצון רב.

היום, בזכות השיר והמנגינה, הגבר בן ה-20 זוכר את השיר כולו, הוא מפזם אותו בזמן המקלחת וכתוצאה מכך זמן המקלחת התקצר משעה לעשר דקות והוא אף מבצע את כל הפעולות הנדרשות. בימים אלו האם ואשת מקצוע מהתחום פועלות למען גיוס כספים להפקה ולהפצת השיר על מנת שעוד ילדים אוטיסטים יוכלו להיעזר בו. כשאטלס השמיע את השיר בכנס תובנט, היו בין השומעים כאלו שחשבו שהשיר מתאים לכל הילדים "סרבני המקלחת" למיניהם.

במסגרת הפעילות ההתנדבותית שלו – יהודה אטלס נפגש עם ילדים בסיכון כדי לשמוע את סיפורם האישי. פעמים רבות מדובר בילדים שסבלו מהתעללות, מהזנחה, וגם מילדים שסובלים מציפיות יתר כמו לדוגמה, ילדה שסובלת מהפרעת קשב חמורה, אך למרות זאת, אביה, עורך דין במקצועו, לא מפסיק לדרוש ממנה להגיע להישגים והלחץ הזה פוגע בה מאוד.

את הכאב העז של אותם ילדים יהודה אטלס הופך לשירים. הוא מאמין שהשירים האלו יהפכו לאמצעי תיווך טיפולי שיאפשר למטפלים לשוחח עם הילדים ולפתוח עוד צוהר בנפשם. כשהוא נשאל מדוע הוא אינו מפרסם את השירים שהוא כתב עד כה, השיב שעדיין אין לו אף שיר של ילד אתיופי או של ילד ערבי או של ילד של מהגרי עבודה והוא רוצה לעשות צדק עם מגוון הילדים ורק אז לפרסם את אסופת השירים.

כל אחד מהמשתתפים באי-כנס בוחר לאיזו הרצאה להקשיב

כל אחד מהמשתתפים באי-כנס בוחר לאיזו הרצאה להקשיב

דיני נפשות

לאחר התאבדות בנו ערן אדרת, ד"ר אבשלום אדרת, איש הייטק מצליח, מחליט לשנות את מסלול חייו ולפעול למניעת מקרי התאבדות ולמתן תמיכה למשפחות השכולות. במסגרת פעילותו בעמותת "בשביל החיים", ד"ר אדרת מגיע בהתנדבות לבתי ספר וליחידות צבאיות כדי לספר את סיפורו, להעלות את המודעת לבעיה ובעיקר – להקנות כלים לצורך איתור וטיפול בבני נוער וצעירים שנמצאים במצוקה גדולה.
במהלך הרצאתו באי-כנס תובנט ד"ר אדרת שיתף אותנו בסיפורו הטרגי של בנו ערן ששם קץ לחייו בירייה, עקב מצוקה שאליה נקלע במהלך שירותו הצבאי. לטענתו, אילו כהורה היה מודע יותר לנושא, יכול להיות שהיה שם לב למצב הנפשי הקשה של בנו ואולי אף מצליח למנוע את המקרה.

לדבריו, רוב בני אדם הנורמטיביים, שלא חוו במהלך חייהם דיכאון עמוק או מצוקה גדולה, אינם מצליחים להבין כיצד בגלל חברה שעזבה, כישלון במבחן או אי-קבלה ליחידה מובחרת, אדם רוצה ליטול את חייו. אותם אנשים אינם מבינים שמדובר רק בטריגרים, והם אינם יודעים כיצד להתמודד עם הנושא ואף נרתעים מעיסוק בו. רוב הציבור וגם מקבלי ההחלטות מאמינים למיתוס שעדיף לא לדבר על התאבדות כדי לא להכניס רעיונות לראשם של אנשים. הדעה הזו, לטענת אדרת, שגויה לחלוטין. מחקרים מראים שדיבור על הנושא (בצורה אחראית) עוזר למניעת התאבדויות. הבורות והחשש מונעים מהסביבה לזהות את סימני האזהרה המקדימים.

בהרצאותיו, ד"ר אדרת מתאר את סימני האזהרה ואף מלמד כיצד לגשת לאותו אדם שחושב על התאבדות ולשוחח עמו על הרגשתו. מלבד הפיכת ההורים והמורים לשומרי הסף, ד"ר אדרת טוען שיש חשיבות גדולה להדרכת בני נוער להיות קשובים למצוקות של האחר ולהבין שדיווח על מצוקה אינו הלשנה אלא דאגה לחבר.

גורית דביר, יואל גבע, מיקי נחמני - משתתפי פאנל 5 יחידות בגרות במתמטיקה

גורית דביר, יואל גבע, מיקי נחמני – משתתפי פאנל 5 יחידות בגרות במתמטיקה

להגשים חלום

עדי גזית, מנהלת בית הספר הדמוקרטי בחדרה, חולמת כבר יותר מ-15 שנה להקים בית ספר דמוקרטי בישוב שבו היא גרה. למרות שרבים אומרים לה שהחלום שלה אינו בר השגה, במיוחד מכיוון שהיא מעוניינת להקים את בית הספר תחת כנפי משרד החינוך על מנת שיהיה שווה לכל כיס – עדי הגיעה לאי-כנס תובנט כדי לספר על החלום הפרטי שלה ואולי למצוא רעיונות מקוריים להגשים אותו. "הרצון שלי הוא לקדם פדגוגיה יצירתית בחברה דמוקרטית", מספרת עדי, "מכיוון שהיום כולם יודעים שיצירתיות היא אחת מהתכונות הכי חשובות במאה העשרים ואחת. אני בכוונה משתמשת במושג יצירתיות ולא במושג יזמות, משום שבשביל יזמות צריך יצירתיות ויצירתיות יכולה לבוא לידי ביטוי בהרבה מקומות אלא שהמערכת הרגילה כיום אינה מקדמת את היצירתיות".

במהלך השיחה עם עדי כל הנוכחים הסכימו על כך שיצירתיות, סקרנות ואקטיביות מצד התלמידים הן תכונות חשובות ושהם חוששים שתכונות אלו אינן מקודמות דיין בבתי ספר רבים. אך השאלה האם החינוך הדמוקרטי הוא הנכון ביותר נותרה בעינה. לטענת קארן טל, מנכ"לית עמותת תובנות בחינוך, למרות שילדים זקוקים ליצירתיות ולתשוקה ללימודים, החינוך הדמוקרטי פחות מתאים לילדים ולבני נוער שאין להם עורף משפחתי חזק – אצל ילדים אלו העקביות והמשמעת חשובים מאוד ליצירת סדר וביטחון בחייהם.

כל הרצאה פותחת צוהר לעולם חדש של אפשרויות

"לא ניתן להעלות את הרמה החינוכית כאשר משלימים עם הרדידות" אליעזר שמואלי.

לעורר את הסקרנות

"היום יש לתלמידים את כל הכלים בקצה היד, ברגע שהם ירצו ללמוד הם יעשו זאת מצוין", אומרת שירי חקלאי, מורה לאנגלית שהסבירה בהרצאתה כיצד הצליחה לעורר בתלמידיה את הרצון ללמוד אנגלית. מכיוון שמרבית האנשים לומדים אנגלית דרך התחביבים שלהם כמו למשל: מילים של שירים שהם אוהבים, משחקי מחשב או קריאת ספרים, המהות לדבריה היא לא לפתור עוד תרגילים בספר הלימוד אלא לעורר אצל הילדים את הרצון ללמוד ואת ההבנה שאנגלית היא בעצם עוד סוג של תקשורת.

חמושה בתובנות האלו, היא יצרה קשר עם מורים מארצות שונות על מנת ליישם פרויקטים משותפים. בשנה שעברה, בזכות יצירת קשר עם מורה מהולנד, כל תלמיד צייר מפלצת ושלח לתלמיד מחו"ל רק את התיאור של המפלצת, כתוב כמובן בשפה האנגלית. גם התלמידים ההולנדיים ציירו מפלצות ושלחו את התיאור לתלמידי הכיתה של שירי.

לאחר מכן, כל ילד היה צריך לצייר מפלצת על פי התיאור שנשלח אליו. בסוף הפרויקט נערכה השוואה בין הציורים המקוריים לבין הציורים שצוירו על פי התיאורים – בנוסף להנאה מהחוויה, התלמידים הבינו שאם הם מצליחים לתאר היטב את הציור, הוא דומה לציור המקומי. כך התלמידים מכירים בחשיבות ידיעת השפה האנגלית בפרט ובחשיבות התקשורת בכלל.

בפרויקט שנעשה עם מורה מפרו התלמידים כתבו את המתכונים באנגלית ושלחו לצד השני – אם המתכון לא נכתב נכון ובמדויק התבשיל לא יצא טעים. גם כאן בנוסף להעשרת אוצר המילים התלמידים למדו את חשיבות השפה להעברת המסר בצורה המדויקת ביותר.

הספר "ד"ר ג'ייקל ומיסטר הייד" היה מבחינת שירי הזדמנות נהדרת עבור הילדים לחקור את עצמם ואת הניגודים שקיימים בתוכם. בסוף הפרויקט הילדים עיצבו מסכה שמבטאת את שני הניגודים העיקריים שבתוכם. התלמידים התבקשו לכתוב באנגלית טקסט באנגלית שמסביר על המסכה שהם עיצבו. בנוסף על ההשקעה בכתיבה התלמידים הסכימו לחשוף את סיפורם ולדבר על עצמם.

כדי לעודד שיחה באנגלית שירי מביאה מומחים שונים אל הכיתה. באמצעות שיחת סקייפ שמועברת דרך המחשב שבכיתה – הילדים זוכים לשמוע הרצאות מרתקות באנגלית ואף לשאול ב"לייב" שאלות ולנהל דיונים. אחד מהמומחים שהגיעו "לבקר" בכיתה היה מל רוזנברג, היזם של פלטפורמת OURBOOX, שמאפשרת יצירת ספרים דיגיטליים בחינם.

במסגרת הפרויקט הזה התלמידים למדו כיצד כותבים אגדה ואף העשירו את אוצר המילים שלהם. לאחר סיום הפרויקט מל רוזנברג העלה את הסיפורים של הילדים לאתר. כך קרה שילדים בכיתה ח' שלא ידעו לחבר שני משפטים, בסוף השנה הצליחו לכתוב סיפור שלם באנגלית שהפך לספר דיגיטלי.

בנות עמותת תובנות בחינוך

כפי שאתם יכולים לראות – אכפתיות וחשיבה מחוץ לקופסה – הם לפעמים כל מה שנדרש כדי ליצור שינוי בחיי התלמידים ואפילו כדי להילחם ברדידות שממנה אליעזר שמואלי חושש כל-כך.

בנות עמותת תובנות בחינוך

בנות עמותת תובנות בחינוך

נתראה באי-כנס תובנט 2017.