כבר מתחילת דרכה, עמותת תובנות בחינוך התעקשה על עידוד כמה שיותר תלמידים (מבתי הספר שמשתתפים במיזם) לגשת ללימודי חמש יחידות מתמטיקה. העידוד כולל ליווי, עזרה ותמיכה לאורך כל הדרך.

%d7%a4%d7%90%d7%a0%d7%9c-5-%d7%99%d7%97%d7%99%d7%93%d7%95%d7%aa-%d7%91%d7%92%d7%a8%d7%95%d7%aa

מימין לשמאל – יואל גבע, גורית דביר, מיקי נחמני, טל לילו

ההצלחות, המתנדבים, האתגרים וגם המהמורות – בדרך לבגרות 5 יחידות, נידונו בפאנל מיוחד שהתקיים באי-כנס תובנט האחרון. את הפאנל הנחתה יעל ליפמן יו"ר עמותת תובנות בחינוך, והשתתפו בו יואל גבע מקים בית ספר מצליח לבגרות ולפסיכומטרי, גורית דביר סגנית מנהלת ורכזת פדגוגית בתיכון הרצוג בחולון, מיקי נחמני, סמנכ"ל כספים בחב' אדידס ומתנדב בבית הספר, וטל לילו תלמיד כיתה י"ב הלומד 5 יחידות מתמטיקה.

לימודי מתמטיקה כמפתח להצלחה

ישנן סיבות רבות להתעקש דווקא על המתמטיקה – האוניברסיטאות מעלות את ממוצע הציונים לתלמידים שלמדו חמש יחידות. הסיכויים להיכנס ליחידות טובות בצה"ל טובים יותר. לאחר סיום הלימודים האקדמיים מגוון של משרות רווחיות נפתח בפני אותם צעירים. "בסופו של דבר" מסבירה יעל "5 יחידות במתמטיקה יכולות לשנות את העתיד החברתי של התלמיד ואף לגרום למובילות חברתית. המטרה שלנו היא ששמונים אחוז מאלו שהתחילו ללמוד במסלול הזה יסיימו אותו בהצלחה".

התוצאות מדברות בעד עצמן

%d7%99%d7%a2%d7%9c-%d7%9c%d7%99%d7%a4%d7%9e%d7%9f-%d7%95%d7%a7%d7%90%d7%a8%d7%9f-%d7%98%d7%9c

יעל ליפמן יו"ר תובנות בחינוך וקארן טל מנכ"לית העמותה

מנהלת תחום הפדגוגיה בתובנות בחינוך, מירה מיטל , פיתחה מערך פדגוגי חברתי רגשי שנועד להבטיח מניעת נשירה ועמידה באתגר – 5 יחידות המתמטיקה. התוכנית שנבנתה כללה: שיטתיות במעקב ובבקרה לעמידה ביעדים ולמניעת נשירה. פיתוח סגל ההוראה ושימת דגש על ההיבטים הלימודיים, החברתיים והרגשיים.

התכנית ללימוד 5 יחידות מתמטיקה פועלת כבר כמה שנים בבית ספר הרצוג ובבית ספר עתידים – שני בתי הספר שנמצאים בשכונות שמצבן הסוציואקונומי נמוך. בכול שכבה לומדים כ-200 תלמידים.

לפני תחילת התוכנית מתוך 40 תלמידי כיתה י' בתיכון הרצוג שהתחילו ללמוד 5 יחידות מתמטיקה, רק 7 עברו את בחינת הבגרות. בתיכון עתידים 21 תלמידים התחילו ללמוד במסלול 5 יחידות בכיתה י' וגם שם רק שבעה תלמידים נבחנו ועברו בסופו של דבר בסוף כיתה י"ב .

לפני שלוש שנים עם תחילת התכנית (תשע"ד )החלו 18 תלמידים את המסלול בהרצוג וסיימו בסוף י"ב 15 (תשע"ו) תלמידים. אחוז הגידול במספר המסיימים 476%.

בתיכון עתידים 21 מתוך 23 תלמידים שהתחילו בתשע"ד את המסלול סיימו אותו בהצלחה בתשע"ו. המשימה העיקרית במהלך שלושת השנים הייתה למנוע נשירה במהלך השנה ובמעברים משנה לשנה, באמצעות מתן חיזוקים ועוגנים לצוות המורים והתלמידים. אחוז הגידול במספר המסיימים – 276%.

%d7%a4%d7%90%d7%a0%d7%9c-%d7%97%d7%9e%d7%a9-%d7%99%d7%97%d7%99%d7%93%d7%95%d7%aa-%d7%91%d7%92%d7%a8%d7%95%d7%aaאחת מהמסקנות של תובנות בחינוך הייתה שצריך לכוון את התלמידים לעבר לימודי המתמטיקה כבר בחטיבת הביניים משום שפעמים רבות, הרבה תלמידים שמסוגלים להצליח בלימודי המתמטיקה, בוחרים לא לנסות בכלל – בגלל חוסר אמון בעצמם וביכולות שלהם.
במהלך הפאנל יעל ליפמן שאלה כל אחד מהמשתתפים מספר שאלות:

"גורית, מדוע לקחתם על עצמכם דווקא את האתגר הזה שדרש מכם משאבים רבים. אני פגשתי תלמידים שאמרו לי שאצלם בבית הספר המורים משכנעים את התלמידים לא ללמוד 5 יחידות מתמטיקה בגלל החשש מההשקעה, מהקושי ומהתוצאות, אבל אתם החלטתם שאתם הולכים על זה למה?"

גורית: "קודם כול אני רוצה להגיד שמדובר באתגר גדול, וצריך נחישות וגם רגישות להתמודד עם כל המהמורות שבדרך. החבירה לתובנות בחינוך, היא זאת שלמעשה אמרה לנו: 'רגע, בואו תעצרו ותחשבו לאן אתם רוצים להגיע בעתיד'. ואנחנו אמרנו לעצמנו שאנחנו רוצים להיות במקום הכי טוב. באותה תקופה אחוזי ההצלחה שלנו היו נמוכים מאוד. ידענו שאנחנו לא יכולים לעשות את זה לבד, הבנו שאנחנו צריכים מעטפת רחבה של תמיכה כדי להצליח. אני לא מתביישת להגיד שבאותה תקופה לא היו לנו מורים שיכלו להרים את הכפפה הזו ולהוביל לעבר היעד החדש שהצבנו לעצמנו. ידענו שאנחנו זקוקים לעזרה".

דרך תובנות בחינוך קיבלנו את העזרה של חיילי יחידת מודיעין שהגיעו לבית הספר ועזרו לכול תלמיד ותלמיד ללמוד ולהבין את החומר. בנוסף, כבר בחטיבה הביניים התחלנו לעבוד על מוכנות התלמידים ללימודי 5 יחידות, על מנת שהם יגיעו לחטיבה העליונה עם כמה שיותר כלים. בעבר לחלק מהתלמידים שהתקבלו למסלול 5 יחידות לא היה את הכוח ואת הכלים להתמודד עם הדרישות".

"אני רוצה להגיד שהיום בשכבה הנוכחית שבה לומדים 140 תלמידים, 27 תלמידים יסיימו 5 יחידות. בשכבה מתחתיה שבה לומדים 138 תלמידים, 29 תלמידים ממשיכים במגמה. אני יודעת שהדרך קשה, אבל כששואלים אותי מה היעד אני אומרת: '100% מגיעים, 100% מסיימים' זה היעד כי אם מכוונים לפחות אז מקבלים פחות.

"

להכין גם את המורים

יואל גבע

יואל גבע

יואל גבע שמסייע בהתנדבות במשימת 5 היחידות, לקח על עצמו את הכנת והכשרת המורים. בנוסף לכך, יואל פתח בפני תלמידי בית הספר, את המענים שהחברה שלו נותנת – ספרי לימוד ואתר אינטרנט המכיל את כל החומר המקצועי הדרוש לתלמידים כולל פתרונות לתרגילים ולבעיות.

"יואל, רציתי לשאול אותך מדוע איש מקצוע כמוך נרתם לסייע בהתנדבות להרפתקה שכזו, הרי יש לך את כל הקבלות שאיש מקצוע צריך בנושא הזה ובכול זאת החלטת לעזור ולהיות גורם כל-כך משמעותי במהפך?".

יואל: " אני לא נמצא בעולם הזה בשביל קבלות, אני נמצא בשביל לעזור ולאהוב. יש כול כך הרבה ילדים שאפשר לעזור להם ולהפוך את החיים שלהם להרבה יותר טובים. זאת זכות כול כך גדולה שעמותת תובנות בחינוך פנתה אליי ואני שמח שיכולתי להצטרף ולגרום לכך שילדים ילמדו טוב יותר… אני עדיין מרגיש שאני לא עושה מספיק, אני רוצה לעשות עוד".

לתת בשביל לקבל יותר

מיקי נחמני סמנכ"ל כספים של חברת אדידס שהמטה שלה נמצא בחולון, לקח חלק בהחלטת חברת אדידס להקים קבוצת ריצה באחד מבתי הספר שבמיזם תובנות בחינוך. החברה מממנת את כל ההוצאות כולל המאמן וציוד הספורט הדרוש. עד כה קבוצת הריצה הגיעה להישגים מדהימים והדרך עוד פתוחה בפניה. בנוסף להקמת קבוצת הריצה, מיקי גם מתנדב באופן אישי במתן עזרה במתמטיקה.

"לאורך הדרך למדתי שהקלישאה 'כשאתה נותן אתה מקבל יותר' היא לא תמיד קלישאה, ובמקרה שלי זאת האמת לאמיתה". מיקי כתב לקארן טל, מנכ"לית העמותה. "בין היתר אציין את תחושת הסיפוק כאשר בשיעור האחרון ערב הבגרות, התלמידים ניגשו בביטחון ללוח, כדי לפתור את הבעיות המילוליות שתרגלנו. הם הזכירו זה לזה את הטכניקה ואת הטריקים… ההודעות שקיבלתי בקבוצת הוואטסאפ הפרטית של הילדים לאחר מפגש הסיום שלנו, ריגשו אותי כמו ששנים לא התרגשתי ואת זה לא אשכח".

"מיקי, הייתי רוצה לשמוע ממך איך אתה כסמנכ"ל בכיר, מוצא את הזמן לעזוב את העבודה הדורשת והלחוצה כדי לבוא ולעזור לתלמידים בלימודי המתמטיקה שלהם?".

"לפני כשנתיים קיבלתי אימייל מאשתי בנוגע לעמותת תובנות בחינוך. בפגישה בבית הספר אמרתי שאני מוכן לעזור רק ברמת המטה, כי קשה לי לעבוד עם ילדים, בסוף בטעות אני אקשר אליהם ויהיה לי לא נעים. בתובנות בחינוך עשו לי תרגיל, הן אמרו לי 'כן, אין בעיה, אבל בינתיים תיגש להתנדב בהרצוג'. ההתנדבות ממלאת אותי והתחושה היא שיש לי בעצם עוד ילדים בנוסף לשלי. אני גר במקום טוב, אשתי ואני בנינו את עצמנו בעשר אצבעות. הילדים שלנו חיים הרבה יותר טוב מכפי שאני חייתי והם בטוח זוכים לחינוך טוב. החבר'ה האלו שנקודת המוצא הסוציואקונומית שלהם נמוכה, נשארים בבית הספר כדי ללמוד והם זכאים לסולידריות הישראלית ולעזרה שלנו".

האתגר הוא האושר

טל לילו

טל לילו

טל לילו תלמיד כיתה י"ב, לומד 5 יחידות מתמטיקה. מלבד עומס הלימודים יש לו תחביבים רבים, הוא מנגן בגיטרה, הוא ספורטאי והוא שותף פעיל בפרויקט 5 היחידות.

"טל, אני רוצה לשאול אותך למה לקחת על עצמך משימה כול כך מאתגרת, לעבור בגרות 5 יחידות במתמטיקה – זה לא פשוט, צריך להשקיע הרבה מאוד שעות?".

"בחרתי במסלול של 5 יחידות מכמה סיבות – דבר ראשון, אני אוהב לגבור על אתגרים ועל משימות קשות. אני מרגיש שלימודי המתמטיקה מחזקים אותי ומראים לי מה אני שווה באמת. כשאתה מחובר למקום מסוים ואתה חדור מטרה אתה מרגיש סיפוק עצום כשאתה מצליח ולכן אתה בעצם אף פעם לא בדיכאון. אתה מאושר כי האתגר מכוון אותך אל האושר".

"רגע של הצלחה מבחינתי, הוא הרגע שאתה מבין שכול מה שהיה לך קשה, כול המאמץ, בסופו של דבר השתלם לך. זה קורה לאט מאוד, זה לוקח זמן וזה תהליך ארוך… אבל כשאתה לא מוותר, פתאום אתה רואה את התוצאות ואתה מבין איזה גיבור אתה, איזה ענק אתה שהצלחת”.

"באיזה קושי נתקלתם במהלך ההתנדבות שלכם, או איזה רגע של הצלחה ריגש אתכם?".

יואל: "יש הרבה רגעים שריגשו אותי… המורים שבאו ולמדו כיצד להיות מורים טובים יותר. תלמידים שמתקדמים בלימודים וכמובן לשמוע על ההישגים הטובים".

גורית: "אני יכולה לספר לכם על תלמידה בכיתה י"ב שהחליטה שהיא רוצה לעזוב את המגמה. תומר שהיה החונך שלה התקשר אליי בלילה כדי להתייעץ איתי איך לשכנע אותה לא לעזוב. תומר הוא חייל במודיעין מהמתנדבים הראשונים של בית הספר. חשבנו יחד מה לעשות… בסופו של דבר הילדה סיימה את כיתה י"א עם ציון 95 במתכונת. זה קרה תודות לכך שלא ויתרנו עליה ולא על תלמידים אחרים – לא אנחנו בבית ספר ולא המתנדבים שמגיעים לכאן וכמו אחים גדולים נותנים כיוון ואופק חדש לתלמידים. זאת הזדמנות נפלא להגיד תודה למתנדבים מיחידת המודיעין ולספר שלפני שבוע, בזכות הפרויקט המדהים הזה, היחידה שלהם קיבלה את פרס הרמטכ"ל להתנדבות".

הפאנל הסתיים עם ציטוט מתוך דבריו של הסופר אולב האוגה: "המעשה החינוכי הדגול משול להענקת כנפיים. הרגע בו גרמת לילד לכול ילד, ללא הבדל דת גזע ומין להאמין שהוא יכול לעוף הוא הרגע של הגשמת היעוד החינוכי. לא בשרביט קסם נעשה המעשה, אלא באמונה בנחישות ובאהבה גדולה".