שרית זלצר מסבירה על יתרונות המיינדפולנס, גם בכיתה

שרית זלצר מסבירה על יתרונות המיינדפולנס, גם בכיתה

בכול יום מצטברות יותר ויותר הוכחות לאפקט החיובי שיש למיינדפולנס על ילדים בכלל ועל תלמידים בכיתה רועשת ועמוסה בגירויים – בפרט. המיינדפולנס משפר אצל הילדים את היכולת להישאר מרוכזים (באמצעות הנשימה) ולסנן את ההפרעות שנמצאות סביבם. המיינדפולנס גם מספק לילדים כלי עוצמתי להתבונן על הרגשות שלהם, להבין אותם ולעבוד עמם.

שרית זלצר, תרפיסטית בהבעה ויצירה, בוגרת אוניברסיטת לסלי, הדגימה בהרצאתה כיצד תוך כמה דקות אפשר להיכנס לתוך עולם המיינדפולנס הרגוע. זלצר ממליצה בחום למורים להתנסות בעצמם במיינדפולנס ולאחר תרגול לעבוד עם התלמידים בכיתה.

זלצר מאמינה שהשינוי שהמיינדפונלס יכול לחולל אצל התלמידים הוא עצום. "המיינדפולנס מאפשר לתלמידים להיפגש עם המון חלקים בעצמם. הוא עוזר לתלמידים להתמודד עם מצבים שונים. הם מקבלים כלים להתמודד עם החרדה שלהם ועם כל הגירויים שמקיפים אותם בתוך הכיתה או מחוצה לה", מסבירה שרית.

"אני ממליצה גם למורים לתרגל מיינדפולנס לפני שהם נכנסים לכיתה, כך הם יכולים להיכנס לכיתה רגועים יותר ללא ביקורת ועם המון חמלה. לאחר שמתרגלים לשיטה אפשר לתרגל מיינדפולנס אפילו בחדר מורים ואחר-כך המורים יוכלו לתרגל עם הילדים בכל בוקר במשך כמה דקות".

תרגיל קטן בכיתה: הזמינו את התלמידים לשבת בנוח על הכיסא, לעצום את העיניים (אם הם מרגישים נוח בכך) ולנשום כמה נשימות עמוקות. הסבירו להם לשים לב לשינויים שחלים בנשימות שלהם כשהם נושמים פנימה והחוצה, לדוגמה אוויר קר שנכנס פנימה ואוויר חם שיוצא. שאלו אותם האם הם יכולים לשים לב למחשבות שלהם, האם הם מרגישים שהראש שלהם עמוס במחשבות או רגוע?