השותפים למודל העירוני במגדל העמק

השותפות בין מגדל העמק לבין תובנות בחינוך, שיצאה לדרך לפני 4 שנים בבית ספר יערת העמק בניהולו של אילן יצחקי – הפכה בתחילת השנה למודל עירוני שמבוסס על שיתוף פעולה בין עיריית מגדל העמק, משרד החינוך, תובנות בחינוך והקהילה. המודל העירוני החדש מבוסס על תכנית עבודה מעמיקה שמטרתה לתת מענה הוליסטי שלם לילדים הנמצאים במסגרות החינוך השונות.

לפני כשבועיים, נחתמה אמנת המודל העירוני בנוכחות אלי ברדה ראש עיריית מגדל העמק, עירית מלמד מפקחת משרד החינוך, מלי אליגוב ראש מנהל החינוך, יעל ליפמן יו"ר עמותת תובנות בחינוך, קארן טל מנכ"לית העמותה וחיה פרלמוטר מנהלת תחום צפון.

ואלו חלק מהדברים שנאמרו ביום החתימה על האמנה:

אלי ברדה ראש עיריית מגדל העמק: "אני באמת מתרגש מהמעמד הזה. אנחנו מחויבים לשותפים שלנו ואנחנו רוצים להוכיח להם שהשקעתם במגדל העמק היא השקעה מניבה. אז כפי שאני מכיר את כל המנהלים והמנהלות שלנו ואת כל אנשי החינוך במגדל העמק – כולם מחויבים, כולם רציניים ולכולם יש ברק בעיניים. אני מאמין שחשוב להוקיר את הטוב גם בתחילת הדרך, גם באמצע הדרך וגם בסופה ולכן אני רוצה להגיד תודה לתובנות בחינוך על ההתחלה היפה שלכם בבית ספר יערת העמק ובבית ספר יגאל אלון. אנחנו אומרים תודה על כך שבחרתם בנו, על הניסיון ועל ההצלחות שראינו בשני בתי הספר.

"מלאכה רבה עוד ניצבת לפנינו, כולנו התאהבנו בשדה החינוך והחלטנו לחרוש בו תלמים, לזרוע זרעים ולעבוד קשה בטיפוח השתילים כדי שיניבו פירות נאים שנוכל להתגאות בהם. השדה הזה מחייב אותנו להמשך עשייה השקעה ומסירות. אין רגע דל ועבודה רבה עוד ניצבת בפנינו. הנחישות, הדבקות במשימה והחשיבות הגדולה שאנחנו רואים בחינוך, נותנים לנו את המוטיבציה להמשיך. זהו מעיין מתגבר של עשייה שיוצרת אנרגיות רעננות ומעניקה כוחות חדשים".

קומונת שנת השירות החדשה של מגדל העמק

מלי אליגוב ראש מנהל החינוך: "יושבים אתנו כאן כל זרועות הרשות מהרווחה ועד החינוך. נמצאים עמנו נציגים שעוסקים בילדים מהגיל הרך ועד הבוגרים שלנו, כולנו יחד כאן כדי לדאוג לרווחת הילדים. אני רוצה להגיד תודה לקארן טל ולעמותת תובנות בחינוך שבחרו להיכנס אתנו למודל עירוני. עכשיו לא מדובר בבית ספר אחד או שניים אלא בהשפעה שתיגע בכול הגילאים ותגיע עד לסטודנטים שלנו".

עירית מלמד מפקחת משרד החינוך: "אני רוצה להגיד משפט שקארן טל אמרה לי בפגישתנו הראשונה: 'אנחנו נכנסים רק לבתי הספר שבהם למנהל יש ברק בעיניים'. אני חושבת שאם החלטנו לעבוד במודל העירוני המסקנה היא שלכול המנהלים שלנו יש ברק בעיניים. המטרה שלנו היא להעצים את המנהלים והמנהלות שלנו ולחזק אצלם את התשוקה ליזום, לחדש ולהיות פורצי דרך. תובנות בחינוך היא נדבך נוסף לעשייה הפדגוגית חינוכית הרבה שנעשית בעיר שלנו. לאחרונה בקרתי בכול בתי הספר וראיתי את ההתארגנות לקראת השנה החדשה, ואני חושבת שבכול בתי הספר יש עשייה מדהימה ויחד נוכל להוביל את החינוך עוד צעד קדימה".

להקת בית ספר יערת העמק, באימונים אחרונים לקראת טקס החתימה על האמנה

יעל ליפמן: "כבר מתחילת הדרך, מגדל העמק קיבלה את עמותת תובנות בחינוך בחיבוק חם. בראש ובראשונה אני רוצה להגיד תודה לאלי ברדה על כך שנושא החינוך כל כך חשוב לך. את מלי אליגוב אני לא מכירה אישית אבל אני מבינה שבזכות הלב והנתינה שלה המודל העירוני קרם עור וגידים ועל כך אני רוצה להודות לך.

תובנות בחינוך הוקמה לפני שמונה שנים, ובשנה שעברה בפעם הראשונה בעיר בת ים התחלנו במודל עירוני. היום אנחנו עושות את זה בפעם השנייה וההתרגשות היא כפולה ומכופלת. מבחינתנו לעבוד בצפון הארץ זהו אתגר שאנחנו שמחות מאוד ללכת לקראתו. העמותה מלווה את בית ספר יערת העמק במשך ארבע שנים ואנחנו גאות מאוד באילן יצחקי על המהפך החינוכי שהוא עשה בבית הספר. אנחנו מאמינות שבזכות שיתוף הפעולה עם העירייה ועם משרד החינוך נוכל להצליח בגדול גם בשאר בתי הספר. אני רוצה להגיד תודה גדולה לחיה פרלמוטר שפועלת למען מגדל העמק יומם וליל, לחיה שמתנדבת אצלנו בעמותה יש מחויבות אדירה לעיר שלכם. אני רוצה גם להודות לתמר בירם האחראית על תחום תנועות הנוער. בזכות תמר נוצר חיבור עז עם תנועת האיחוד החקלאי וזו שנה שנייה שיש לנו בעיר קומונה של "שינשינים" (מתנדבי שנת שירות) נפלאים. אני רוצה להודות לעירייה על החיבוק החם שהיא נותנת לקומונה הזו – התחלנו בשנה שעברה שהייתה נפלאה ואני בטוחה שהשנה הזו תהייה עוד יותר נפלאה. אני מאחלת לכולנו הצלחה גדולה ביישום של המודל ההוליסטי בצורה מושלמת בכול דבר שקשור לרווחה לגדילה ולהצלחה של הילדים, כך שכבוגרים הם יהיו שווי יכולות במדינת ישראל".

צוות לעניין… מימין לשמאל. תמר בירם אחראית על תחום תנועות הנוער, מלי אליגוב, חיה ודדי פרלמוטר, אלי ברדה ראש העיר, קארן טל, יעל ליפמן ומיטל בראון מנדלביץ מעמותת תובנות בחינוך.

בחלקו השני של האירוע דדי פרלמוטר – משקיע, חבר בורדים ויו"ר בחברות הייטק, לשעבר סגן נשיא אינטל העולמית, וחבר הוועד המנהל בעמותת תובנות בחינוך – העביר הרצאה על השפעת מהפכת המידע על מערכת החינוך. "העולם משתנה בקצב מהיר מיום ליום ומרגע לרגע ובעולם שבו עוברים ממלאכת כפיים לעבודה שמבוססת על ידע, על חשיבה ועל יצירתיות וחדשנות – אי אפשר להסתגל לשינוי ללא חינוך. המשימה של מערכת החינוך לייצר מוחות חושבים וזו משימה שונה לחלוטין ממה שהיה נהוג עד היום".

וזוהי הנוסחה של פרלמוטר להצלחה בעידן החדש:

  • כישלונות הם טובים בתנאי שלומדים מהם לקחים.
  • חשוב לדעת לעבוד בצוות ולשתף פעולה.
  • צריך לחלום ואז לחפש את הדרך שמגשימה את החלום.
  • הדמיון והסקרנות מאפשרים לנו לחשוב על פתרונות יצירתיים.
  • צריך להסתכן, אם לא מנסים ולא נכשלים לא יודעים כיצד להשתפר.
  • מי שרוצה להיות ראשון צריך לסלול לעצמו דרך שלא צעדו בה בעבר.
  • כל שינוי שאנשים רוצים להוביל צריך להיקלט בתוך הסביבה הקיימת.
  • מומלץ לחפש תמיד אחר הפתרון הפשוט ביותר.
  • אין תחליף לעבודה קשה.