מנהלים ומנהלות כמנהיגים חברתיים

"אתם לא רק מנהלי בית הספר אלא גם מנהיגים חברתיים. כל אחד שבוחר להאיר תופעה באומץ, לדבר עליה, להילחם בה הוא מנהיג בעיניי. אתם לא מסתפקים במה שהמערכת נותנת לילדים, אתם נלחמים כדי שהם יקבלו הרבה יותר. הבחירה שלכם היא הכוח שמניע אותנו בתובנות בחינוך. כשאנחנו מגיעים לביקור בבית הספר ואנחנו רואים את הילדים יוצאים מבית הספר עם חיוך על הפנים, כשאנחנו רואים את השומר בכניסה אומר שלום לכול ילד וילד, כשבית הספר נקי ומטופח… הדברים האלו מרחיבים את הלב שלנו ונותנים לנו כוח להמשיך." קארן טל, מנכ"לית עמותת תובנות בחינוך, סיפרה בכנס המנהלים 2019 שחוגג קהילה של: 40 מנהלי ומנהלות בתי ספר, 29 יו"ר ועדי פעולה, 18,000 תלמידים ו-1600 מתנדבים – על הערכים, על העקרונות ועל החלומות של העמותה. אמונה, ידע, ניסיון "אנחנו בתובנות בחינוך לא מוכנים להשלים עם העובדה שתנאי הפתיחה כמו מצב סוציואקונומי או השכלת ההורים הם אלו שמסמנים את העתיד של הילד. בעניינו החינוך הוא התקווה לשינוי המצב הזה. אתם המנהלים אומרים לתלמידים שלכם: "אתם מסוגלים לעשות את זה" ואתם הולכים לצוותים החינוכיים שלכם ואומרים להם: "אתם מסוגלים לעשות את זה"… האמונה, הידע הניסיון והמענים שאתם נותנים לילדים, הם יהיו אלו שישברו את המשוואה הזו גם לטובת הדורות הבאים. "רצינו להקים רשת חברתית ומקצועית שתוכיח שבאמצעות מודל מובנה אפשר לסייע לבתי ספר ציבוריים ברחבי הארץ לחולל מהפך בהישגים לימודיים וחברתיים. אנשי תעשייה, אנשי חינוך, דתיים וחילוניים, מוסלמים, יהודים ונוצרים יושבים זה לצד זה למען הגשמת המטרה הזו – הסולידאריות שלכם היא הכוח וההוכחה שאפשר אחרת. אנחנו כעמותה רוצים לשמור על הגמישות שלנו ביחס לצרכים הייחודיים של כל בית ספר ובית ספר שנמצאים במיזם, אך יש מעט מאוד דברים שאיננו מוכנים לוותר עליהם באף בית ספר והם: השמחה, חדוות היצירה והפרואקטיביות."

יאיר סרוסי, מוביל המודל העירוני בבת ים. מודלים עירוניים "התחלנו לבסס 3 מודלים עירוניים שמאפשרים לשמור על היציבות של בתי הספר שכבר עשו מהפך. המודל העירוני בבת-ים ובהובלתו של יאיר סרוסי מתבסס על שיתוף פעולה אמיץ והדוק עם הרשויות המקומיות. במודל נכללים 10 בתי ספר בהם נמצאים מנהלים שהם מנהיגים חברתיים ועמם רצים 10 יושבי ראש ועדי פעולה. המודל העירוני השני במגדל העמק, נולד בזכות חבירתם של דדי וחיה פרלמוטר לגרעין המייסדים של תובנות בחינוך. חיה שניהלה בית ספר לחינוך מיוחד בחיפה חוללה מהפך בבית הספר אשר שימש השראה להתרחבות הפעילות של תובנות במרחב הצפון בהובלתה – בהתנדבות – של חיה. שיתוף הפעולה עם עיריית מגדל העמק, המחויבות של 7 המנהלות והמנהלות בשיתוף עם הצוותים החינוכיים ויושבי ראש ועדי הפעולה, היוו השראה להתרחבות למודל עירוני בכפר קאסם. לכפר קאסם חוברים ארגונים רבים שמסייעים בנתינת רוח גבית לרצון העמוק של השותפים ברשות לחולל שינוי – אנחנו מקווים שנוכל לקדם את רוח ההתנדבות גם בכפר קאסם." תכנית מהפך "אגף החינוך היסודי בראשות איתי סאסי וקרן 'יד הנדיב', החליטו לצאת בפיילוט שכולל 12 בתי ספר ברחבי הארץ. תובנות נבחרה לממש את תפיסת המודל ההוליסטי בשלושה בתי ספר. אנחנו מקווים שהמנהלים והמנהלות החלוצים של תוכנית מהפך, יצליחו לעורר השראה בשאר בתי הספר… כשאתם תצליחו בכך, אנחנו מאמינים שהתוכנית תתרחב ויגיעו עוד תקציבים ויימצאו עוד מנהלים ראויים כמוכם. אי אפשר להקפיא ילדים ולהגיד להם: 'חכו עוד קצת עד שנמצא מנהלים, תקציבים ומתנדבים'.

כל יום שעובר ובו הילד לא מטופל זהו נזק שהוא לפעמים בלתי הפיך". לפרוש כנפיים ולעוף "מהפך הוא 'סטייט אופ מיינד', אין מנוחה ואין נחת משום שכשיש נחת נרדמים בשמירה. השנה בתובנות בחינוך אנחנו מתמקדים בשלושה דברים – בפיתוח של הידע, בהטמעת התורה, ובבדיקה מעמיקה מהן הזירות החזקות בכול בית ספר ובאלו זירות אפשר להתמקצע ולהשתפר. כמו במשפחה, אנחנו רוצים לראות את הילדים שלנו גדלים, פורשים כנפיים והופכים לעצמאיים. תודה ענקית ליו"ר ועדי הפעולה – לכול אחד מכם יש את התפקיד הכי קסום, אתם נמצאים עם המנהלים ברגעי המשבר וברגעי השמחה. הסיפוק העצום שלכם הוא הצלחת התלמידים. כל אחד ואחד מהמנהלים שיושבים כאן ראוי בעיניי לקבל את פרס החינוך הארצי או הפרס המחוזי והרבה יותר מכך. הערך הוא לא רק הפרס עצמו, אלא ההכרה הציבורית שבית הספר הוא גם מקור השראה וגם מנוף למקבלי החלטות לראות ולהגיד – המהפך הוא אפשרי."

שתפו את הפוסט

פוסטים נוספים

דילוג לתוכן