מקופאית בסופר למהנדסת

"אחת התלמידות נשאלה: 'מה את רוצה להיות שתהיי גדולה?' היא ענתה שהיא רוצה להיות קופאית בסופר, כי השכנה שלה קופאית והמקרר בבית שלהם תמיד מלא. זה היה החלום שלה. לאחר כשנה, שבה התלמידה ביקרה בקביעות בחברת נובה, כשהיא נשאלה שוב – מה היא רוצה להיות כשתהייה גדולה, הילדה ענתה שהיא רוצה להיות מהנדסת ואני מאמינה שהיא תצליח להגשים את החלום שלה". דיתה ברוניצקי יו"ר ועד פעולה בבית ספר ביאליק לטבע ומדעים ביבנה.
במקרה הבוחן שהוצג בכנס המנהלים 2019, בהנחיית ד"ר יוסי ורדי – דליה גבריאלי מנהלת בית ספר ביאליק לטבע ומדעים ודיתה ברוניצקי יו"ר ועד הפעולה בבית הספר, סיפרו על התהליך שבית ספר עבר מבית ספר בסכנת סגירה לבית ספר שזכה בפרס החינוך המחוזי.

הבחירה בחינוך

דיתה ברוניצ'קי: "בתוך כל הפעילות התעשייתית והטכנולוגית, יהודה ואני בחרנו בחינוך כתחום שבו נתרום לקהילה. כשבמפעל אורמת אותו הקמנו בשתי ידיים, היו כ-30 עובדים הקמנו את "אורט אורמת" בחצר של המפעל. בית הספר קלט ילדים שנפלטו ממערכת החינוך הרגילה, השאיר אותם במסגרת הלימודים והפך אותם לבעלי מקצוע מועילים לחברה. היום חלק מאותם בוגרים של בית הספר הם מנהלים באורמת. כשפרשנו לגמלאות זה היה מובן מאליו עבורנו שנמשיך עם החינוך ולכן הצטרפנו לעמותת תובנות בחינוך."

שיפור המוטיבציה

דליה גבריאלי: "כשהגעתי לבית הספר המורים היו חסרי מוטיבציה משום שהם לא האמינו שאפשר לחולל שינוי. בכול פעם שהעליתי הצעה כזו או אחרת המורים אמרו: "זה לא יקרה… אי אפשר לעשות את זה". לא ידעתי כיצד אפשר לרתום את הצוות לתהליך של עשייה. במקרה שמעתי על המהפך שקארן טל עשתה בקמפוס ביאליק-רוגוזין בתל אביב, וביקשתי ממנה לבוא להרצות בפני כל המורים, רציתי שהם יקבלו השראה ויראו שאפשר לעשות מהפך בבית הספר. לאחר שההרצאה נגמרה, המורים שאלו את קארן מתי היא מגיעה כדי לעזור גם לנו, וכך התחיל הקשר עם תובנות בחינוך".

"לאחר שתובנות בחינוך ודיתה ברוניצ'קי נכנסו לבית הספר, עשינו את המיפוי ההוליסטי של תובנות, והחלטנו להתמקד בשיפור המוטיבציה של המורים. במקביל, הכנסו את יום הלימודים הארוך כדי שייתן מענה לילדי בית הספר שרובם ככולם לא הלכו לחוגים ולא נעזרו בשיעורים פרטיים. חלק מהתלמידים לפעמים גם לא קיבלו בבית ארוחת צוהריים חמה. דיתה ברוניצ'קי הייתה המנוף להבאת מתנדבים לבית הספר".

דיתה ברוניצ'קי: "כשפגשתי את דליה גבריאלי ראיתי מנהלת חדורת מוטיבציה עם המון רצון טוב ושפע של תוכניות. היה לי חשוב לתת לדליה את התחושה שיש לה גיבוי מלא ממני ומתובנות בחינוך. ידעתי שהכי חשוב הוא שדליה תדע שאני שם בשבילה".

ד"ר יוסי ורדי: "להיות מנהל של בית ספר זה התפקיד הכי בודד בעולם. המנהל מתמודד מול הממשלה מול הרשות, מול המורים, מול ההורים ומול התלמידים. אנחנו מאמינים שאחד הדברים החשובים שיו"ר ועד הפעולה מביא למשחק, הוא שינוי ההרגשה שהמנהל או המנהלת נמצאים לבד במערכה. התפקיד של יו"ר ועד הפעולה מאפשר למנהל לשוחח, להתייעץ, לשתף ולחלוק."

דיתה ויהודה ברוניצקי

מהפך בית ספרי

דליה גבריאלי: "בזכות המהפך התדמיתי והחינוכי שבית הספר עבר, היום מגיעים לכיתות א' תלמידים מ-27 גנים מכול העיר. ההורים הם השגרירים הכי טובים של בית הספר, הם מספרים להורים אחרים על הדברים הטובים שקורים אצלנו ומשכנעים עוד ועוד הורים לרשום את ילדיהם. גם המורים שלנו הם חדורי מוטיבציה – הם חולמים עבור התלמידים ואחר כך הם רצים להגשים את החלום."

דיתה ברוניצקי: "בבית ספר ביאליק יש שתי חברות מתנדבות – חברת ההייטק 'נובה' וחברת הסטארטאפ 'לומוס' – שתי החברות עושות פעילויות שונות בבית הספר ומחוצה לו. הערך שהן מעניקות לתלמידים הוא עצום, מפני שהחברות הן מודל חיובי לחיקוי שנותן לילדים חלומות חדשים ואמונה ביכולת להגשים את החלום".

דליה גבריאלי: "העצה שלי למנהלים ולמנהלות שהצטרפו למיזם תובנות בחינוך – תאמינו בעצמכם שאתם מסוגלים לעשות את זה, תאמינו בצוות שלכם ותשקיעו שם את המאמץ – הצוות שלכם הוא לב השינוי. כמו כן, תכינו לעצמכם משנה סדורה הנפרשת על פני חמש שנים, כאשר בכול שנה תחליטו עם אלו אתגרים אתם רוצים להתמודד. אי אפשר לעשות הכול בבת אחת, בכול שנה צריך להתמקד באתגר אחר".

דיתה ברוניצקי: "תחלמו ואל תוותרו על החלומות שלכם… אתם תמיד אומרים את זה לתלמידים אבל אתם צריכים להגיד את זה גם לעצמכם."

פוסטים נוספים