הספרנית רחל אמיתי

בניצוחה של הספרנית רחל אמיתי, הספרייה בחטיבת הביניים "גוונים" בראש העין הפכה לאי של שלווה שרוחות של העצמה נושבות בתוכו.

אני עומדת בצד, מחכה שרחל תתפנה אליי, אך אף על פי שההפסקה עדיין לא החלה, על תשומת לבה של רחל יש תחרות גדולה. שתי תלמידות רוצות לדעת האם רחל חושבת שהשיר שהן כתבו טוב דיו לתחרות. תלמיד אחר שואל את רחל "האם צריך לעטוף עוד ספרים היום?" ופתאום מגיח בחור צעיר, מסתכל בחיבה על רחל ואומר "סיימנו מוקדם היום אז קפצתי לבקר".

עוברות עוד כמה דקות ושיר הפתיחה מהתכנית 'ארץ נהדרת' מבשר על היציאה להפסקה. עוד ועוד ילדים נכנסים לתוך הספרייה ורחל רואה את כולם: את אלו שנחים על הפופים הצבעוניים שבמרכז הספרייה, את שלושת הבנות שבחרו להסתודד בין מדפי הספרים, את התלמיד שמנסה לאכול בסתר. "אבל אני ממש רעב" הוא עונה לרחל כשהיא מעירה לו שאסור לאכול בספרייה "זה לא בריא להישאר רעב" רחל עונה "לך לאכול עכשיו זה חשוב יותר ממשחק מחשב, אחר כך תחזור".

 

כשסוף סוף רחל מתפנה אליי היא מיד מתחילה לספר: "לפני כמה ימים תכננו לילה לבן בסימן 70 שנה למדינה וחשבתי שכדאי לעשות חדר בריחה בנושא. מיד כשהעליתי את הרעיון כמה תלמידים החליטו לתפוס פיקוד ופתחנו קבוצת וואטסאפ. כדי שהתלמידים יבינו איך חדר בריחה עובד לקחתי אותם לחדר בריחה אמתי".

את לקחת?

"כן, בטח, תחשיבי איזו חוויה נפלאה זאת לתלמידים להיפגש עם הספרנית בערב, ואפילו שברנו שיא בחדר בריחה. אחרי זה הילדים נפגשו בספרייה והתחילו לגבש תכניות לחדר בריחה. אני לא התערבתי בכלל. כשראיתי את חדר הבריחה שהם עשו נפעמתי מהתרגשות הם פשוט היו מדהימים הגאונים שלי".

אפשר גם לנוח בספרייה של רחל

רחל מדברת על התלמידים באהבה מהולה בהערצה, כל הרעיונות והמיזמים של רחל יוצאים מתוך נקודת הנחה ברורה – אצל כל אחד מהתלמידים קיים פוטנציאל לגדולה והספרייה שלה היא המקום לחשוף את הפוטנציאל הזה. "הבחור הזה שבא לבקר אותי, ראיתי שקשה לו כאן בבית ספר, אז מיניתי אותו ל"נאמן ספרייה" וזה נתן לו המון ביטחון עצמי. היום, אף על פי שהוא כבר מזמן סיים את הלימודים, בכול פעם שיש לו רגע פנוי הוא מגיע לבקר. הספרייה הייתה כמו בית בשבילו".

בספרייה יש גלריה מתחלפת של ציורי תלמידים מוכשרים

מה זה נאמן ספרייה?

"כל מי שרוצה להיות נאמן ספרייה יכול להתנדב לתפקיד. נאמן הספרייה מקבל הדרכה על התוכנה להחלפת ספרים והוא גם אחראי על סידור הספרייה כמו למשל להוריד אבק, לעטוף ספרים, להחזיר ספרים למקומם… פעמים רבות, ילדים שהם ביישנים ומופנמים יותר בוחרים להיות נאמני ספרייה וכאן הם פורחים. למשל, היה לי תלמיד שהתקשה מבחינה חברתית וכנאמן ספרייה גילינו שהוא גאון במחשבים, לא רק שכול המורים גנבו לי אותו הוא גם זכה באות נשיא המדינה".

"והייתה לי תלמידה שהתקשתה בלימודים ואימא שלה דאגה לה מאוד. היא התנדבה בספרייה ובפרויקט "בני ציון". בסופו של דבר, התלמידה הוציאה "תעודת בגרות חברתית" במסלול של מצוינות חברתית. היום התלמידה כבר חיילת והיא נמצאת בקשר שוטף אתנו ואפילו רוצה להביא חיילים שיתנדבו עם "בני ציון".

תספרי לי קצת על פרויקט "בני ציון".

"זה פרויקט הדגל שלי. אנחנו מאמצים דיירים עם צרכים מיוחדים ממעון בני ציון. כ-10 דיירים מגיעים אחת לשבוע לספרייה. תלמידי שכבת ז' שמתנדבים בפרויקט משוחחים עם הדיירים, הם קוראים יחד ספרים, משחקים במשחקים… אני גם מארגנת עבור הדיירים פעילויות מיוחדות כמו הכנת סופגניות בחנוכה, סדנת שוקולד, סדנת קרמיקה.

"בתחילת כל שנה אנחנו מכינים היטב את התלמידים לקראת המפגש עם הדיירים. בעיניי, הפרויקט הזה הוא הדרך הטובה ביותר ללמוד לקבל את השונה. מלבד הפעילויות בספרייה אנחנו גם יוצאים יחד לגינה הטיפולית ואפילו מארחים את הדיירים בבתי התלמידים, אני הזמנתי אותם מספר פעמים לארוחת שבת".

הדיירים מתארחים בבתי התלמידים?

"כן, התלמידים בוחרים להזמין את הדיירים אליהם ויש גם הורים ששמחים לעזור בהתנדבות בהכנת סדנאות, ארוחות וכדומה.
מלבד היוזמות השונות לרחל יש מועדון קוראים נאמן. לאחר סיום הלימודים קבוצות של תלמידים מגיעות לספרייה כדי להכיר סיפורים קצרים וסופרים שהם מעולם לא פגשו קודם לכם. רחל מספרת שבימי רביעי, היום החופשי שלה, היא יושבת בבית ומתכננת פעילויות חדשות "אני נהנית לעשות את זה, ולכן אני לא מרגישה שהיום החופשי שלי מתבזבז". השנה התקיימו בספריה בלילה הלבן 4 מיזמים: סדנת בישול, סדנת שוקולד, סדנת דמיון מודרך בתנועה וסדנת פסיפס, כאשר מרבית הסדנאות הועברו בהתנדבות על ידי הורים ואנשים מהקהילה.

אפשר לשחק בספרייה כל עוד שומרים על השקט

היום להביא תלמידים לספרייה זה לא קל בכלל, ובכל זאת את מצליחה במשימה…

"נכון, שהיום עם הסמארטפונים וכל הסחות הדעת – התחרות על תשומת הלב של הילדים קשה יותר, אבל בסך הכול אני תמיד אומרת שאם מכניסים את הנשמה, יצירתיות ואופטימיות אפשר לגרום לילדים לקרוא ספרים ולאהוב את הספרייה.

"אני רוצה שהתלמידים, ההורים והמורים יראו שאפשר אחרת, שאפשר לעצור ולנשום שספרייה יכולה להיות הרבה יותר ממקום לקריאת ספרים" .