עבודה בתחנות מתחלפות היא שיטת הוראה שמאפשרת למורה לגוון את אמצעי ההוראה שלו ועל ידי כך להגיע לכול התלמידים בכיתה. התלמידים מתנסים במודלים שונים של למידה ומגלים במה הם טובים יותר. הגיוון בדרך הלמידה מאפשר לכול תלמיד לחוות הצלחה.

תלמידי בית הספר היסודי Highlander Charter בפרובידנס ארה"ב מצליחים לממש את הפוטנציאל שלהם באמצעות התנסות באסטרטגיות למידה שונות. בזכות שיטת התחנות השיפור הכללי בהישגי תלמידי בית הספר בהשוואה לתלמידים אחרים באותו מצב סוציו אקונומי – עמד על 35%. בשפה האנגלית השיפור עמד על 110%.

תיאור השיטה:

החלוקה הבסיסית לתחנות נעשית לפי רמת התלמידים. לדוגמה, בתחנה הצהובה נמצאת קבוצה של ילדים שעדיין מתקשה בחומר הנלמד. בתחנה הירוקה לומדת קבוצה של תלמידים שזקוקה לחיזוקים בתחומים מסוימים ובקבוצה הכחולה נמצאת קבוצת התלמידים המתקדמת שאפשר להעבירה לשלב הבא מבחינת החומר הנלמד.

החלוקה השנייה נעשית על פי מודלים שונים של למידה. אף על פי שהתוכן הנלמד בכול תחנה הוא דומה, התחנות מאפשרות למורה להתאים את ההוראה לצרכי הקבוצה ולסגנון למידה מסוים.

השיעור מתחיל בפני כול הכיתה ובו מוצג הנושא הנלמד. לאחר מכן התלמידים נחלקים לקבוצות קטנות ועוברים בין שלוש תחנות, כאשר בכול תחנה התלמידים נמצאים כ-20 דקות. למשל, יש תחנה שבה הילדים רואים סרטון קצר, מחפשים תשובות בגוגל, קוראים ספר דיגיטלי או משחקים במחשב במשחק קריאה. יש תחנה שהיא פיזית יותר, כמו למשל גזירה והדבקה של מילים ופירושים, משחקי קלפים, ציור וכדומה. התחנה האחרונה היא תחנה שבה מתנהלת שיחה בין המורה לבין התלמידים וגם בינם לבין עצמם. תחנה זו מאפשרת לתלמידים לסכם את הנושא הנלמד וללמוד זה מזה. תחנה זו גם מחזקת את האינטראקציה החברתית.

יתרונות השיטה:

1. לאחר שהתלמידים חווים הצלחה בתחנה אחת, הסיכויים שהם יחוו הצלחה בתחנה אחרת טובים יותר.
2. התחנות הופכות את הלמידה לנגישה ולמעניינת.
3. גם כשתלמיד מתקשה בתחנה אחת, הוא יודע שיש בהמשך תחנה אחרת שבה הוא יצליח.
4. התרגול היצירתי שמשתנה מתחנה לתחנה מלמד את הילדים שיש כמה דרכים לגשת לנושא הנלמד.

"העבודה בתחנות רבה יותר בהשוואה להוראה פרונטלית, אבל התוצאות והאושר של התלמידים מדברים בעד עצמם", מסכמת ולרי, מורה בבית הספר.