מיכל לאופר. משחקי חשיבה חיובית.

מיכל לאופר. משחקי חשיבה חיובית.

מיכל לאופר פיתחה סדרה של משחקים לעידוד החשיבה החיובית. המוטו של המשחקים הוא: "תחשוב טוב יהיה טוב". לערכת המשחקים מצורפות משקפיים ורודות שעוזרות לילדים להתחבר מיד לתוך מסע החיפוש אחר הטוב.

בהרצאתה של לאופר באי-כנס תובנט השתתפו, לגמרי במקרה, שני ילדים, ילד אחד לומד בכיתה א' והשני גדול ממנו בשנה או שנתיים. ברגע שלאופר הוציאה את הקלפים הילדים התחברו למשחקים השונים ושמחו מאוד לשתף פעולה. אחד האחים קיבל קלף שעליו כתוב "רבתי עם חבר שלי ואני עצוב אולי…". בלי לחשוב יותר מדי הילד ענה: "ואולי אני אביא משחק לבית הספר, משחק שהוא אוהב ואני אגיד לו שאם הוא רוצה לשחק במשחק הזה אנחנו צריכים לחזור להיות חברים". בקלף אחר שמיכל חילקה נראתה ילדה מתעוררת משינה ואנחנו היינו צריכים למצוא דברים טובים בקלף. ראינו את החיוך של הילדה, שמנו לב לצעצועים ולמשחקים שסביבה. אחד הילדים אמר שרואים שהילדה שמחה ללכת לבית הספר וכדומה.

לאופר מספרת שהיה לה חשוב להמציא משחקים שהילדים ייהנו מהם ולכן היא הכניסה לתוכם גם קצת תחרותיות. לדבריה, העולם החיובי של ערכים, כמו "נתינה", "כבוד", "אהבת לרעך כמוך", לא צריך לבוא במקום הכיף וההנאה "משום שרק בעזרת ההנאה הזו אפשר להטמיע את הערכים".

"יש לי תארים בסוציולוגיה ובתקשורת" לאופר מספרת "אבל במשך שנים עבדתי בעולם הילדים – כעצמאית בשיווק ובמכירות של מותגים, וכשכירה בערוץ הילדים. כאימא לילדים קטנים לא אהבתי את התכנים והדימויים שמקיפים את הילדים שלנו. מדובר בתכנים שמעודדים תחרות, חומרנות, ואפילו אלימות. לכן החלטתי ליצור משחקים שמדגישים את ערכי הנתינה ואהבת הזולת. עם בתי חשבנו וגיבשנו את הערכים שנרצה לבטא במשחק הקופסה הראשון – 'נתת קיבלת', קראנו לו.

העיצוב והייצור היו תהליך ארוך ומורכב, שחייב גם השקעה כספית לא-מבוטלת, וגם השיווק היה לא-פשוט: כיתתי רגליים בין החנויות, הסברתי ושכנעתי, ובסופו של דבר, תוך זמן קצר יחסית, מכרתי את כל 5,000 היחידות בסדרה.

"אני רוצה שהילדים יתרגלו לערכים חיוביים כמו למשל: סובלנות, נתינה, לחלוק, לדבר אמת – אבל באופן כיפי, לא דידקטי, ובלי הטפות מוסר".