בביקורי בבית ספר רמות בבת ים, פגשתי ב-100 עובדי משרד מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור, שהחליטו שאת יום הגיבוש שלהם הם רוצים לבלות דווקא בהתנדבות בבית הספר.

החיבור בין בית הספר הבת-ימי לבין הנציבות נוצר הודות לזיו חורב, סמנכ"לית חינוך וקהילה בעיריית בת-ים. את יום ההתנדבות הובילה בכישרון רב ד"ר אסתר בן-חיים מנהלת נציבות תלונות הציבור.

כיתת י"ב 8, שהייתה אחראית על ארגון הפעילויות, החליטה על חלוקת המתנדבים לשלושה מוקדי עבודה: גינון וייפוי פני בית ספר, הקמת ספרייה פתוחה, וציורי גרפיטי על אחד מקירות בית הספר. מלבד שלושת המוקדים האלו נערכו בכיתות סדנאות מעשיות שבמסגרתן התלמידים (וגם אני) למדו שכול אחד, בכול גיל, ומכול מקום יכול להגיש תלונה לנציבות.

במסגרת הסדנה הכיתתית, קיבלו התלמידים דוגמאות מתלונות שהוגשו בעבר והתחלקו לכמה קבוצות שבהן הם דנו האם הנציבות צריכה לקבל את התלונה שהוגשה. התלונות שבהן עסקו התלמידים הותאמו במיוחד לתחומי העניין שלהם. אחד התלמידים שיצא מהשיעור אמר לי: "זה כאילו לקחת את שיעור האזרחות ולהראות לנו איך זה קורה באמת".

ובזמן שהתלמידים דנו בתלונות השונות, הספרייה הפתוחה החלה להתמלא בספרים. "את לא חוששת שעם הזמן הספרים ייעלמו?" שאלתי את ד"ר סמדר כהן מנהלת בית הספר "הלוואי שייקחו את כולם" סמדר צחקה בשמחה "אחד העקרונות של הספרייה הפתוחה הוא שלא חייבים להחזיר את הספרים ואפשר גם לתרום ספרים… תראי איזה מהממים כולם" היא ממשיכה בהתרגשות ומצביעה על עובדי הנציבות "יש כאן יותר מ-1,500 ספרים שנאספו מכול עובדי המשרד".

יום התנדבות בבית ספר רמות בבת ים 6

ומחוץ לכותלי בית הספר – צוותי הגינון שתלו במרץ שיחי פסיפלורה ופרחים צבעוניים, וקבוצה נוספת של מתנדבים הסתובבה עם פחיות צבע ומברשות וצבעה את הגדרות.

ועל הקיר התחילה להצטייר תמונת גרפיטי של שמיים כחולים וציפורים מעופפות..