הטיפים והעצות של המורים הוותיקים שיהפכו את שנת הלימודים שלכם לטובה יותר

החופש הגדול כבר בעיצומו ויש שיגידו שהוא רק בתחילתו… פה ושם, בלי לבקש את רשותנו, מסתננות מחשבות על שנת הלימודים הבאה. גם מורים עם קילומטראז' גבוה מתרגשים בתחילת כל שנת לימודים, גם הם חושבים על דרכים חדשות להיות טובים יותר, אבל אצל המורים הצעירים, שזוהי שנת הלימודים הראשונה או השנייה שלהם – העיסוק בשנה הבאה יכול אפילו להלחיץ.
כדי להקל עליכם ולו במעט וכדי לתת לכם נקודות חדשות למחשבה, החלטנו לאסוף טיפים ועצות מכמה מורים ותיקים ומוערכים בנוגע ל"סוד" שלהם לשנת לימודים מוצלחת.

ליאת פת-אל, מאבחנת לקויות למידה, רכזת תחום עברית ומחנכת. 23 שנות ניסיון. "לצד מקצועיות ברמה הגבוהה ביותר (לימודים, לימודים, לימודים), נדרשת יצירתיות בדרכי ההוראה ואהבת האדם באשר הוא. חיזוק הדימוי העצמי של התלמיד, תוך הדגשת ההיבטים החיובים של אישיותו, שאינם קשורים בהכרח לתכנים הנלמדים בבית הספר. זו הדרך לטפח בוגר שתחושת הביטחון העצמי שלו מאפשרת לו להיות אדם חיובי פעיל ומתחשב – בעצמו ובחברה.
"אני סבורה שאין מודל קבוע של בוגר אידאלי. אני אוהבת ומקבלת כל אחד באשר הוא, ומנסה לסייע לכל אחד מתלמידיי לברר מה הן נקודות החוזק שלו (לא רק נקודות חולשה) ומהן להתקדם קדימה".

רחל זליג, מורה ביסודי. מחנכת ומתמחה במקצוע מדעים. 37 שנות ניסיון: "כדי להצליח בהוראה צריכה להיות אהבה למקצוע ואהבה לילדים. המורה צריך להגיע לעבודה מתוך תחושה של שליחות. מניסיוני, אין סיפוק גדול יותר מילד שמפנים ומיישם את הערכים שהמורה לימד אותו, מילד שבעקבות ההוראה של המורה מפגין ידע וכישורי למידה. המורה צריך להגיע מוכן לשיעורים, אחרת הילדים שמשתעממים מפריעים. המורה צריך להיות אסרטיבי – גם קשוח וגם אנושי. מי שאינו אסרטיבי לא יוכל להעביר שיעורים בלי שיהיו בעיות משמעת. באותה מידה המורה צריך להעניק יחס אישי לכול תלמיד, להתחשב במצב של הילד… כשיש בעיות בבית או בעיות בריאות הן משפיעות מאוד על הילדים ולכן חשוב שהמורה יהיה מודע לכך".

אוה לסטר, מחנכת ומורה למתמטיקה. 33 שנות ניסיון: "הכלל הראשון שלי הוא לפתוח את היום בשיחה עם כול התלמידים. בשיחה אני מעלה נושא אקטואלי ואם אפשר אני מוסיפה פרט מהחיים האישיים שלי. לאחר מכן אני מאפשרת לכול תלמיד להגיב ואני גם מעודדת את התלמידים לדבר על החוויות האישיות שלהם. אני מסכמת כל שבוע עם פרגון על מעשה טוב שתלמיד עשה עבור תלמיד אחר, התנהגות חיובית בכיתה וכדומה. לדעתי, הסוד להצלחה נמצא בהקשבה אמיתית לתלמידים. בכול יום, המורה צריך להכניס את מי שהוא לכיתה, משום שדרך המעשים שלו התלמידים מפנימים את הערכים."

רות לביוב, רכזת תנ"ך, מדריכה לפדגוגיה משמעותית. 17 שנות ניסיון: "הדבר החשוב ביותר בעיניי הוא נראות – לראות את הילדים שלא יהיו ילדים 'שקופים'. מלבד זאת יש לי עוד כמה עצות: לגוון בדרכי הוראה באמצעות בניית מערכי שיעור יצירתיים, מעוררי חשיבה ומשמעותיים. לא עוד מורה מרצה, אלא ללמד אחרת, במרחבים שונים, בקבוצות שונות, ליזום שיתופי פעולה בין צוותים, לצאת לקהילה או להזמין את הקהילה ללמידה משותפת ועוד.

"לשלב אסטרטגיות למידה במקצועות הלימוד. להתחשב בתלמידים עם הזיכרון החזותי, השמיעתי והתנועתי. לתרגל ארגון זמן, ארגון מחברת וכתיבה בצורה מסודרת. להשתדל לערוך כמה שפחות מבחנים ואם כבר מחליטים לערוך מבחן אז – להכין מחוון למבחן (כך אנחנו מתנסים במסגרת הזמן, מוצאים טעויות כתיב, דפוס וכדומה). מומלץ לעשות מיפוי לכול תלמיד ותלמיד, המיפוי הופך את המורה למקצוען איתי. באמצעות המיפוי המורה יודע מה הן נקודות החוזק והחולשה של התלמיד (רואה אותו). כדאי להעביר עותק של המיפוי למחנכת, כך המחנכת תדע להסביר להורים מהו מצבו הלימודי, ההתנהגותי, הרגשי והחברתי של התלמיד. בהתאם לכך המחנכת תוכל גם להמליץ על שעות פרטניות.

"מומלץ לקרוא לשיחה אישית תלמיד שלא הצליח בבחינה ולנסות להבין את הסיבות לכך (אולי קרה משהו בבית יום קודם, אולי חרדת בחינות, אולי התלמיד לא הרגיש טוב). השיחה גורמת לילד להרגיש שאכפת ממנו, שלא שופטים אותו, אלא מציעים לו עזרה והכוונה. כדאי לתת לתלמיד אפשרות לשפר את התוצאה. לא לשכוח להתקשר או לשלוח הודעה לתלמיד שחל שיפור בתפקודו (לא שולחים הודעות רק ברגעים פחות נעימים).

"אני כמעט שאינני נמצאת בחדר מורים, אני מעדיפה להיות זמינה לתלמידים. ככה אני רואה דינמיקה חברתית בין תלמידים, רואה תלמידים שיושבים לבד ולרוב קוראת להם לשיחה או משתפת את המחנכת. אני משתדלת לשלב ערכים במערכי השיעור. אני יודעת שההתנהגות שלי היא דוגמה אישית לתלמידים ולכן אני מקפידה להגיע בזמן לשיעור, לא מתחילה ללמד בכיתה מלוכלכת, לא עונה לשיחת טלפון בשיעור, לא נכנסת לכיתה עם שתייה חמה".

ליאת גרין, מורה לספרות ומחנכת. 12 שנות ניסיון: "אני חושבת שקודם כל המורה החדש צריך ללמוד היטב את המערכת. לדעתי נדרשת תקופה של הסתגלות והבנת המערכת הבית ספרית ורק לאחריה המורה יכול לראות כיצד הוא מתבלט בתוך המערכת והוא אף יכול לנסות לייעל אותה.

"הטיפ השני שלי קשור פחות ללימודים, אבל בעיני הוא חשוב מאין כמוהו. המורה המתחיל צריך לוודא שהוא נרשם לקרן ההשתלמות הנכונה. שמעתי על מקרים רבים (כולל אצלי) שאחרי 7 שנים של עבודה מאומצת, התברר שהכספים לא הופרשו לקרן הנכונה".

עדינה יזרלביץ, מורה למתמטיקה ומתרגמת לשפת סימנים (בתיכון המשלב תלמידים חרשים וליקויי שמיעה). 18 שנות ניסיון: "העצה שלי קשורה למשמעת – חשוב מאוד להיות ברורים מההתחלה בנוגע לדרישות המשמעת מהתלמידים. אני מבהירה לתלמידים שלי מה אני מצפה מהם להביא לשיעור ומה אני מצפה שהם יעשו במהלכו. לאחר הבהרת הציפיות חשוב להיות עקביים בנוגע לדרישות שלנו.
"העצה השנייה שלי קשורה יותר להשקפת העולם שלי, שהיא לא לוותר על שום תלמיד בשום שלב. כל תלמיד הוא אחר, כל תלמיד הוא עולם ומלואו. גם אם יש תלמיד שעל פניו נראה שאין סיכוי שיצליח, משום שהוא לא יכול או לא רוצה או שיש לו בעיות משמעת או שנסיבות החיים שלו קשות במיוחד – לא לוותר עד הרגע האחרון. מניסיוני, גם חודשיים לפני הבגרות אפשר לשנות את המצב ולגרום לתלמיד להצליח".

רויטל קרייטנברגר, מורת שילוב. 22 שנות ניסיון: "אני משתדלת לקום כל בוקר עם אור בעיניים ועם מוטיבציה מחודשת. בכיתה אני מנסה להרגיש ולהבין כל תלמיד או תלמידה מעבר למה שהם אומרים לי. אל תוותרו על סבב 'מה נשמע?' לפני שמתחילים את השיעור (יותר ישים בקבוצות קטנות). לתלמידים חשוב מאוד להביע את אשר על ליבם ובעיניי השיחות האלו חשובות יותר מהחומר הנלמד".